Uşak'ta 450 Milyon Liralık Dönüşüm

Uşak'ta 450 Milyon Liralık Dönüşüm

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Uşak Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinde konutların kura çekiliş töreni yapıldı.

A+A-

Daha önce tabakhane olarak kullanılan 430 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi tamamlandı. Proje kapsamında 430 bin metrekarede yaklaşık 450 milyon liralık yatırımla bin 51 konut, 923 işyeri, 750 kişilik cami, 24 derslikli okul ve sağlık ocağı yapıldı.

KURALAR ÇEKİLDİ

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle hak sahipleri, evlerine kavuştu. Törene Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın yanı sıra Uşak Valisi Ahmet Okur, milletvekilleri Alim Tunç ve Mehmet Altay, TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, AK Parti İl Başkanı Servet Kuş, protokol üyeleri ve hak sahipleri katıldı.
Kura töreninde noter huzurunda yapılan çekilişle 1051 konuttan 698'i hak sahiplerine verildi. Hak sahibi vatandaşlar, konutlarına kavuşmanın büyük heyecanını yaşadı.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

2006'da başlanan projenin son dönemecine girildiğini ifade eden TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, "Eski belediye başkanlarımız ve şu anki Belediye Başkanımız Nurullah Cahan ve ekibinin çalışmalarıyla bu noktaya geldik. Kurumum adına kendilerine teşekkürü borç biliyorum" dedi. Konyalıoğlu, "2006 yılında zamanın belediye başkanı ile yaptığımız protokol anlaşmalarıyla ülkemiz adına büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Uşak Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirdik. Kentsel dönüşüm projeleri sadece mekansal yenilemeler ve düzenlemeler yapmanın ötesinde, sosyal dönüşümü de tetikleyen bir takım unsurları içerir. Uşak, bu proje ile yeni sosyal alanlar kazanacak ve yeni bir kent merkezine kavuşacak. Bu alan Uşak merkezinin ana iskeletini oluşturacak. Uşak projemiz diğer illere örnek teşkil eden bir proje" diye konuştu.

"YENİ BİR MERKEZ İNŞA EDİYORUZ"

Uşak adına tarihi günlerden birini yaşadıklarını ifade eden Başkan Nurullah Cahan, "Mutluyuz, gururluyuz.
Yeni bir kent merkezi inşa ediyoruz. Yeni belediye binamızı da bu alanın ortasına inşa edeceğiz. Defterdalık binamız projenin içinde olacak. 1-2 yıl içinde bu binaların faaliyete geçmesiyle 'mecburiyet caddesi' diye tabir ettiğimiz kent merkezinden, yeni bir oluşumun merkezine geçmiş olacağız. Yeni sosyal alanları, geniş yolları ve ıslah olan Dokuzsele deresiyle Türkiye'ye örnek bir projeyi hayata geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.