Türkiye'de 120 Bin Riskli Yapı Tespit Edildi!

Türkiye'de 120 Bin Riskli Yapı Tespit Edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde içinde 1 milyon 250 bin vatandaşın yaşadığı 120 bin riskli yapı belirlendi

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde içerisinde 1 milyon 250 bin vatandaşın ikamet ettiği 120 bin riskli yapı belirlendi. İstanbul'da ise 50 bin riskli yapının tespit edildiği bildirildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından edinilrn bilgilere göre, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar, 6306 sayılı Kanun kapsamında "riskli alan" ve "riskli yapı" olmak üzere 2 ana başlık altında yürütülüyor. 

Türkiye genelinde bu kanun çerçevesinde kentsel dönüşümden etkilenen nüfus büyüklüğü de 3 milyon kişiye ulaşmış durumda.

Bakanlığın "riskli alan"lara ilişkin yürüttüğü çalışmalar kapsamında şimdiye kadar Türkiye'nin 49 farklı ilinde 186 adet riskli alan belirlendi. Bu alanlarda 220 bin yapı ve bu yapılarda 500 bin bağımsız birim bulunuyor.

Deprem kuşağı açısından çok önemli bir konumda bulunan ve adı olası büyük bir depremle anılan İstanbul'da ise 18 farklı ilçede riskli alanlarda bulunan yapı sayısı 35 bine ulaşırken, bu yapılarda bulunan bağımsız birim sayısının ise 120 bin olduğu belirtiliyor. 

- Türkiye'de 120 bin, İstanbul'da 50 bin riskli yapı tespit edildi 

Riskli yapıların tespitine yönelik çalışmalar ise vatandaşların talebine istinaden Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlar eliyle yürütülüyor. 

Bugüne kadar Türkiye genelinde 120 bin binada riskli yapı tespiti yapılırken, söz konusu yapılar içerisinde daire, dükkan gibi 400 bin bağımsız birimi barındırıyor. Dönüşüm faaliyetleri vatandaşlarca yürütülen bu yapılarda, 1 milyon 250 bin kişi ikamet ediyor. 

 İstanbul'da ise şimdiye kadar tespit edilen riskli yapı sayısı 50 bin. Söz konusu yapılara daire sayısı olarak bakıldığında ise 230 bin bağımsız birim bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.