Türkerler İzmir’e 3.7 milyar lira yatırdı

Türkerler İzmir’e 3.7 milyar lira yatırdı

Türkerler Holding’in 2016 yılında İzmir'e yaptığı yatırımların toplamı 3 milyar 750 milyon lirayı buldu.

A+A-

900 milyon dolara Bayraklı’da Türkiye’nin en büyük 3. hastane projesi, 350 milyon dolara İzmir’in en yüksek binası Mahall Bomonti İzmir ve 100 milyon dolara iki rüzgar enerjisi santrali için tüm finansman sağlandı ve inşaatlara başlandı.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “İzmir'le özel bir bağımız var. Yıllardır büyük projeler gerçekleştirdik. Yeni projelerimizle bu güçlü bağı taçlandırıyoruz” dedi.

Ekonomik potansiyeliyle her geçen gün giderek daha çok dikkatleri üzerine çeken İzmir’e yatırımcı ilgisi de yoğunlaşıyor. Bunun son örneği Türkerler Holding oldu. Türkerler’in sadece 2016 yılında İzmir’e yaptığı 4 yatırımın toplamı 3 milyar 750 milyon dolara ulaştı.

Türkerler’in İzmir’deki en büyük projesi Bayraklı’daki şehir hastanesi. 900 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin en geniş kapasitesine sahip 3. hastanesi olacak proje 2 bin 60 yataklı panlandı. Gama ile ortak yürütülen projenin finansmanı tamamen yurtdışından karşılandı. İnşaat başladı, 2019’da tamamlanacak.

350 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek Mahall Bomonti İzmir; konut, ofis, ticari alanlardan oluşan karma bir proje. Müzesi, kent meydanı, seyir terası, açık hava sinemasıyla İzmir’in yeni yaşam kampüsü olacak. Mahall Bomonti İzmir 240 metre yükseklikle kentin en yüksek binası olacak. Türkiye’nin halen en yüksek binası İstanbul’daki Safir 30 metrelik anteniyle birlikte 261 metre. Mahall Bomont İzmir, antensiz haliyle Safir’den daha yüksek.

Türkerer'in İzmir'deki yatırımlarının önemli bir bölümü de enerji sektöründe. İzmirgaz’da yaptığı altyapı yatırımlarıyla 10 bin kilometre boru döşeyen ve 975 bin abonenin kapısına kadar doğalgaz ulaştıran Türkerler bu yıl 100 milyon dolara malolacak 2 rüzgar enerji santrali kuruyor.

“İzmir için başka  büyük yatırımlar da düşünüyoruz”

Kökleri 1970'li yılların başına dayanan, inşaat, enerji, doğalgaz, altyapı, imalat alanlarında uluslararası standartlarda yatırımlar yapan Türkerler Holding'in tüm Türkiye'de devam eden projelerin toplam yatırım miktarı 5 milyar Dolar. 3 yılda ulaşacağı yatırım miktarı yaklaşık 8 milyar dolar. Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “İzmir’e sadece 2016 yılında hastane, gayrimenkul ve enerjide toplam 3 milyar 750 milyon liralık yatırım yaptık. Bu benim için büyük gurur. Türkerler bugüne kadar büyük projeler gerçekleştirdi. Bundan sonra da devam edecektir. İzmir için yeni fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. Prensip olarak özellikle enerji konusunda İzmir'de başka büyük yatırımları da düşünüyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.