Türk Rus İlişkileri Mütehhitleri Sıkıntıya Soktu!

Türk Rus İlişkileri Mütehhitleri Sıkıntıya Soktu!

Türkiye ve Rusya ilişkileri son dönemde büyük ivme kazandı. Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerginlik iki ülke liderlerinin bir araya gelmesiyle son buldu. Ancak görüşmeler henüz ticarete yansımış değil.

A+A-

Özellikle Türk müteahhitler, sebze ve meyve ihracatçüarı büyük yara aldı. İnşaat işlerini Çinli firmalara veren Rusya'nın, Türkiye'den sebze ithalatını önlemek için kendi sera çiftliklerini kurmaya başladığı bildirildi. 

UMUTLANDIK ANCAK.. 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkam Mithat Yenigün, müteahhitlik sektörünün ya da yaklaşık 5 milyar dolarlık iş aldığı Rusya pazarıyla ilgili sıkıntıların aşılmadığını söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeniden canlandırılması amacıyla önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetiyle Rusya'ya gittiklerini, ardından da Başbakan Binali Yıldırım'm üst düzey temaslarda bulunduğunu hatırlatan Yenigün, "O temasların ardından müteahhitler olarak çok umutlanmıştık. Şahsen ben, en geç yılbaşına kadar 2 milyar dolarlık müteahhitlik sözleşmesini imzalayacağımızı düşünüyordum. Oysa el sıkıştığımız, sözü verilen o sözleşmeler hâlâ bekletiliyor" diye konuştu. 

DOMATES ÜRETİYORLAR 

Yenigün, müteahhitlik sektörünün yanı sıra Türkiye'nin bu ülkeye yılda yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yaptığı sebze ve meyvenin geleceğine ilişkin de önemli bir gelişmeye dikkat çekti. Rusya'nın Türk firmalarına vermediği birçok inşaat yatırımını Çinli firmalara açtığım öğrendiklerini ve bundan büyük üzüntü duyduklarım belirten Yenigün, "Son gittiğimizde öğrendik ki Ruslar hızla sera yatırımlarına başlamışlar. Türkiye'den sebze ve meyve almak yerine kendi seralarını kurup kendi domateslerini üretmeye çalışıyorlar" dedi. 

Başbakanla gittik üç günlük vize alabildik

TMB Başkam Mithat Yenigün, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı vize ve ithalat yasağım bütün girişimlere rağmen hâlâ kaldırmadığım, müteahhitlik işi vermediğini kaydetti. Yenigün, "Rusya'ya Başbakanımızla gittiğimiz halde 3 günlük vizeyi zor alabüdik. Rusya'daki en büyük 

firmamız olan Rönesans büe yeni iş alamıyor, mevcut işlerini sürdürüyor" dedi. TMB Başkam, Rusya üe ticari ilişküerin çözülmesi için iş dünyasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üe Rusya Devlet Başkam Vladimir Putin'in yapacağı görüşmeyi beklediğim söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.