1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev Temalı Tasarım Yarışması
Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev Temalı Tasarım Yarışması

Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev Temalı Tasarım Yarışması

Baumit, ev konusuna farklı açılardan bakmak üzere bir tasarım yarışması düzenliyor. Tüm fakültelerin yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya son katılım tarihi 22 Haziran 2021 olarak belirlendi.

A+A-

Avrupa’nın mantolama devi Baumit, küresel olarak yaşadığımız pandemi ve iklim değişikliği gibi büyük sorunları odağına alarak ‘Sağlık bir yaşam alanı olarak ev’ temasıyla bir tasarım yarışması hayata geçiriyor. Proje ve uygulama sırasında yapılan tasarım hatalarının, yanlış malzeme ve sistem seçimlerinin sağlıksız yapılara, sağlıksız yapıların ise hem insan sağlığı hem de gezegenimizin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmasından yola çıkan Baumit, farklı disiplinlerden yüksek lisans öğrencileri ile “ev” meselesini farklı açılardan tekrar masaya yatırıyor. Yarışmada katılımcılardan; eski adıyla taşlıkları, avluları, hayatları, eyvanları; yeni adıyla balkonları, terasları, verandaları gibi içle dış arasındaki mekânlar ve yapının kaplaması olan ‘kabuk’ konusunun karşılaştırmalı olarak ele alınması bekleniyor.

Sağlıklı yaşam alanlarına ihtiyaç artacak

Baumit Türkiye’den, yarışmayla ilgili olarak yapılan açıklamada, “İnsanların güvenli ve sağlıklı yaşama ihtiyacı ve beklentisi bu yeni süreçte hayati öneme sahip olacak. Bu durum pek çok kişiyi evlerinde sağlıklı ve doğal ortamlar oluşturmaya yöneltti. Çünkü günlük yaşantımızın %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Birleşmiş Milletler’e göre, pandemiden sonra dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun iklim değişikliği. Küresel ısınma ile mücadelede bir bireyin yapabileceği en etkili eylem enerji verimliliğine katkı sağlamak. Sağlık, konfor, güven, enerji verimliliği gibi gündem maddeleriyle ‘ev meselesine’ farklı açılardan bakarak ortak derdimiz olan bir meseleyi başkalarının da katılımıyla iyi bir biçimde irdeleyebileceğimizi fark ettik ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açık bir yarışmayla, onlarla birlikte düşünmek istedik” denildi.

Toplam 30 bin TL ödül verilecek

Tüm fakültelerden yüksek lisans öğrencilerinin ücretsiz katılabileceği yarışmaya kayıtlar web sitesi http://baumittasarimyarismasi.com/  üzerinden,  22 Haziran 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Tasarımların son teslim tarihi 24 Ağustos 2021. Jüri değerlendirmesinin ardından sonuçlar eylül ayında açıklanacak ve ödül töreni düzenlenecek. Kazanan 3 projeye 10’ar bin TL, ayrıca jüri özel ödülü olarak da 3 gece 4 gün Baumit VivaPark ve Viyana Gezisi ödülü verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.