Rakamlarla Bornova'nın Yol Yatırımları

Rakamlarla Bornova'nın Yol Yatırımları

500 bine yaklaşan yerleşik, 1.5 milyonu bulan günlük hareketli nüfusu ile pek çok ilden bile büyük olan Bornova’nın dört bir yanında yollar, köprüler ve kavşak düzenleme projelerini ard arda hayata geçiyor

A+A-

Her geçen gün gelişen ve büyüyen ilçede trafik sıkıntısı yaşanmaması için önemli projeler tamamlanıyor

Ankara Caddesi’ni rahatlatacak

2014 yılından bugüne yapılan çalışmalar kapsamında 57. Topçu Tugayı önünden 25 metre genişliğinde imar yolu açılarak İstanbul Caddesi ‘nden Bornova’ya ana arter girişi sağlandı. Bu yol önümüzdeki süreçte Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ne başlanacak. Böylece, alternatif bir güzergah yaratılıp, Ankara Caddesi’nin trafik yükü azaltılmış olacak.

Evka – 3 ve Çamdibi’ne köprü

Bornova Belediyesi, kenti içi trafiğini rahatlatmak amacıyla köprü geçişleri de yaptı. Bornova Merkez’den Çamdibi – Yeşilova Bölgesi’ne geçiş, Yıldırım Beyazıt Caddesi’ne bağlanan köprü ile daha sağlıklı bir hale getirildi. Cengizhan Caddesi’nin sonuna yapılan köprüyle de Evka – 3,  4. Sanayi Sitesi ve Okullar bölgesine bağlandı. Bu iki noktada kavşak ve çevre düzenlemesi de yapıldı.

Yol genişletme çalışmaları

Doğanları Pınarbaşı’na bağlayan yol gidiş-geliş iki şeritten, 2 gidiş 2 geliş olmak üzere 4 şerit haline getirildi. Genişleyen yol aynı standarttaki Pınar Caddesi’ne bağlandı. Yıllardır büyük sıkıntı yaşanan Çevre Yolu’ndan Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’ne girişteki mevcut üç şeritli yol 5 şeride çıkarıldı.

Stat ve Spor Kompleksi çevresi

Doğanlar’daki Yeni Bornova Stadı’nın çevre yolları, özellikle maç günleri trafik sorunu yaşanmaması için yeniden düzenlendi. Atatürk Spor Kompleksi ve çevresinde stabilize yollar parke taşla kaplandı. Bölgede 50 bin metrekare parke taş döşendi.

Viyadük altlarından yararlanıldı

Trafik yoğunluğu yaşanan bölgelerde alternatif güzergahlar oluşturuldu. Çevre yolu altından Forum Bornova’ya geçiş için yeni bir yol açıldı. Yine Çevreyolu viyadük altı kullanılarak Yavuz Caddesi'nden 909 sokak ve Atatürk Mahahallesi'ne geçiş sağlandı.

Köylere Parke Taş ve Kolay Ulaşım

Tüm köyiçi yolları parke taşla kaplandı, köylere giden yollar yenilendi.  İhtiyaç duyulan yerler beton bariyerlerle daha güvenli hala getirildi.

Rakamlarla yol yatırımları

2014 yılından 2016 yılı Ağustos ayına kadar yapılan çalışmalar kapsamında kullanılan malzeme ve yapılan parketaş, beton ve asfalt yolların miktarı ile uzunluğu ise şöyle:

567 bin metrekare parketaş / 98 km parketaş yol

100 bin metrekare beton yol / 16.5 km beton yol

44 bin 500 ton asfalt / 59.5 km asfalt yol

13 bin metre görme engelli taşı

47 bin metrekare parke taşı sökülüp yeniden döşendi

2016 yılının kalan bölümünde ise 19 bin ton asfalt alınıp, 21 km yol yapılacak.

İhalesi Yapılan Projeler

Çamdibi sokakları tamamlanan alt yapı çalışmalarının ardından yeni baştan ve tamamen parke taşla kaplanacak. Projesi hazırlanan çalışma kapsamında ise Küçük Parkı’ın yolları da yeniden düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.