Özhaseki Karabağlar'daki Dönüşüm Projesini Anlattı

Özhaseki Karabağlar'daki Dönüşüm Projesini Anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kurumun İzmir’deki en prestijli çalışmalarının başında gelen Karabağlar Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Projesi’ni incelemek bizzat üzere kente geldi. Özhaseki alanda başkanlara ve kamuoyuna proje hakkında bilgilendi

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kurumun İzmir’deki en prestijli çalışmalarının başında gelen Karabağlar Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Projesi’ni incelemek bizzat üzere kente geldi.

Bakan Mehmet Özhaseki’yi Adnan Menderes Havalimanı’nda İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Partili Milletvekilleri ve bürokratlar karşıladı. Alandaki karşılamaya Başkan Aziz Kocaoğlu’nun isteği üzerine CHP’li ilçe belediye başkanlarının gelmesi de dikkat çekti.

Bakan Mehmet Özhaseki havalimanından Başkan Aziz Kocaoğlu, AK Partili Milletvekilleri Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli ve Necip Kalkan, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varank ile bürokratlarla birlikte dönüşüm bölgesine geçti.

Cennetçeşme’deki alanda Başkan Kocaoğlu ile Selvitopu’na projenin detayları hakkında bilgi veren Bakan Özhaseki detayları harita üzerinde anlattı.

2017’NİN BAŞINDA YOLA ÇIKACAK
Özhaseki’den alanda projeyle ilgili önemli mesajlar da geldi. Bakan burada yaptığı konuşmada, “İzmir için çok güzel ve örnek bir proje olacak. Yeşil alanı bol, yolları geniş bir dönüşüm projesi başlatacağız. İlk etapta 3 bin konut yapılacak. Bakanlığımıza bağlı İller Bankası bünyesinde ayrılmış bir kaynak var. Şimdilik buradaki inşaatları ihale ile müteahhitlere vermeyi düşünüyoruz. Farklı yöntemler de var. Belki ilerleyen zamanda kat karşılığı müteahhitlere de yaptırabiliriz. Bölgede alanının büyük bir bölümü kamulaştırılmış durumda… Bu konuda cimri davranmadan yeşil alanı ve ulaşım alanı bol bıraktık. Şimdiye kadar bu bölgede dönüşümle ilgili bir adım atılmamış. Hızlı bir şekilde davranarak gerekeni yapmayı planlıyoruz. Müteahhite iki misli imar hakkı vererek dönüşüm yapılmasını doğru bulmuyorum, buna ihtiyaç yok! 2017’nin başında çalışmayı başlatmayı düşünüyoruz. Bunu da adil ve doğru bir planlamayla yürütmeyi düşünüyoruz. Rantsal dönüşüm hepimizi rahatsız eder. Vatandaşlarımızın istediği sağlıklı koşullarda yaşayacağı uygun konutlar inşaa edeceğiz” dedi.

Başkan Kocaoğlu da bakanlığın projesiyle ilgili bürokratlarla detaylı çalışma yapacaklarını ifade etti.ALANDA SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Karabağlar’da, Büyükşehir’in yaptığı çalışmalara çok yakın bölgede bulunan 540 hektarlık alanı “riskli olan” ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise iki yıldır bölgede mülk sahipleri ile görüşerek kamulaştırma çalışmalarını hızlandırmıştı. Bakanlık, ilk etapta 102 hektarlık alanda inşaatları başlatma kararı aldı. Bölgenin fizibilitesi, bina durumu, mülkiyet yapısı ve birçok envanteri ayrıntılı bir şekilde çıkartıldı.

Bakanlık, bölgedeki çalışmalar için şimdiye kadar 100 milyon TL’ye yakın bir harcama yaptı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü ile Bakanlık Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nün koordineli yürüttüğü çalışmalar sonrasında bölgede 3 bin adet konutun yapılması planlanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.