Mülkiyeti Benim Dedi, Yol Ortasında İnşaata Başladı

Mülkiyeti Benim Dedi, Yol Ortasında İnşaata Başladı

Muğla Milas'ta yol olarak kullanılan alanda mülkiyetin kendisine ait olduğunu belirten vatandaş, inşaat çalışmasına başladı. Yol, kullanılamaz hale geldi. Vatandaşların bir kısmı mağduriyetini dile getirirken bir kısmı da mülkiyet hakkını savunuyor.

A+A-

Milas'ın Emek Mahallesi'nde 2004 yılında açılan sokaklardan biri, inşaat çalışması nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Mülkiyetin kendisine ait olduğunu ileri süren ve isminin açıklanmasını istemeyen vatandaş, inşaat çalışmasına başladı. Yol, araç ve yaya trafiğine kapandı.

2004 yılında Milas Belediyesi, 3. Üçyol Sokak'ta, bir kısmı kamulaştırmasız el atma şeklinde gerçekleştirilen yeni yol açma çalışması yaptı. O günlerde inşaat konusunda herhangi bir düşüncesi oluşmayan mülk sahibi, geçtiğimiz hafta, aradan geçen zaman zarfında resmi herhangi bir işlem yapılmadığı, kendisine kamulaştırma bedeli de ödenmediği gerekçesiyle yazışma ihtiyacı hissetmeden temel çalışmalarına başladı. Yolu, bugüne kadar Milas Belediyesine ait sanan vatandaşlar, sabah saatlerinde karşılarında iş makinelerini görünce şok oldu. İş makinesi, ölçüm sonucu özel mülkiyette kaldığı belirlenen yolun belli bölümü yok edildi.

Yayalar için yaklaşık 1 metre kalan yol, güvenlik endişesi nedeniyle de kullanılamıyor. Mülk sahibinin işlemi çevredeki bazı vatandaşlar tarafından desteklenirken, bazıları da ambulans ve itfaiye gibi araçların giremeyecek olması nedeniyle eleştiride bulunuyor.

​Gazetecilere açıklama yapan mülk sahibi, işlemin 2004 yılında Fevzi Topuz'un belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirildiğini belirterek, "Bizim yerimize el kondu ve yol geçirildi. O günlerde herhangi bir ihtiyacımız da olmadığı, inşaat yapma gibi bir düşüncemiz olmaması nedeniyle kamu yararını düşünerek herhangi bir girişimde bulunmadık. Bize de herhangi bir bildirim yapılmadı. Biz de şimdi inşaat yatırımına başladık. Anayasamız mülkiyet hakkına önem veriyor. Belediyeden de yetkililer geldi ve ölçümlerini yaptı. Bizim herhangi yasa dışı yaptığımız bir işlem yok." ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.