Kredi Oranlarının Değişmesi Sektörü Hareketlendirecek

Kredi Oranlarının Değişmesi Sektörü Hareketlendirecek

Konutta kredi kullanım oranının yüzde 80'e çıkarılması, gayrimenkul sektöründe hareketlik yaratacak.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığından yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması, gayrimenkul sektöründe hareketlik yaratması bekleniyor. Sektör temsilcileri, konutta kredi kullanım oranının artırılmasının peşinatta sıkıntı yaşayan vatandaşın elini rahatlatacağını ve faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesiyle sektöre son çeyrekte büyük bir ivme kazandıracağını belirtiyor.

"BÜYÜMEYİ ARTIRACAK"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, konutta peşinatın yüzde 20'ye düşürüldüğünü, bu kararın tek başına fazla anlamı olmadığını, diğer alınan ekonomik önlemlere bakıldığında daha fazla anlam kazandığını ifade etti. Torun, hükümetin bir dizi önlem ve kararlar aldığını belirterek, "Taksitlendirme, taksit sayılarının artması gibi önlemler aslında ekonominin bir anlamda dinamizmini ve büyümeyi artıracak. Konutla ilgili karar da anlamlı. Bu konudaki olumlu bakışı ifade ediyor. Birçok konuda yapılan işlerin sadece kendisi değil, yarattığı algı da önemlidir. Bu tür kararların önemli olduğu, yarattığı algının sektöre katkısı ileride görülecektir" diye konuştu.

"FAİZ İNDİRİMİ İÇİN ZEMİN HAZIRLANIYOR"

"Bu karara konut üreticilerinin de destek vereceğini, yüzde 20'lik peşinat yükünü uzun vadeye yayarak ve daha maliyetsiz alternatif çözümler üreteceğine inanıyorum" diyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, şöyle devam etti: "Toplam konut satışlarındaki ipotekli satış oranının yükselmesi hem inşaat sektörünü hem de finans sektörünün gücünü artıracaktır. Bunlardan daha önemlisi ise yıllardır dile getirdiğimiz ve arzu ettiğimiz düşük faiz ortamı için çok önemli bir gelişme sağlandı. İpotekli konut kredisi kullanım oranının yüzde 80'leri aşması, konut kredi havuzunun dolmasına, dolayısıyla bankaların ikincil piyasa oluşturmasına uygun zemin hazırlayabilir. Konut kredilerinde ikincil piyasaların devreye girmesiyle mortgage faiz oranlarının aylık bazda yüzde 0,60'ın altına inebileceği inancı içindeyim. Peşinatın yükü azaldı, faiz indirimi için de zemin hazırlanıyor." diye konuştu.

" KONUT SATIŞINDA REKORA İMZA ATILACAK"

Konut fiyatının yüzde 80'i için kredi kullanılabileceği kararını desteklediğini söyleyen  Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu,"Böylece bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen konut alıcısı 100 bin liraya ev alacağı zaman bankaya 25 bin lira değil, 20 bin lira peşinat verecek. Bankalar, kullanılacak tutarı yüzde 80'e kadar kredilendirebilecek. Şu an konut fiyatlarında zaten indirim de söz konusu. Ev almak için doğru bir zaman oluştu. Konut alıcısı, bankalardan konut kredisi kullanırken yüzde 20 peşinat ödedikten sonra yüzde 1'in altındaki faizden de yararlanabilecek. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere, konut faiz oranlarının 10 yıl vadeli kullanımlarında yüzde 0,80-.0,70 bandında olması gerektiğini tekrarlıyoruz. Böylece konut alıcısı kira öder gibi, kendi evlerinin taksitlerini ödeyebilecek. Konut kredisindeki peşinatlar için yapılan bu atılımla da birlikte 2016 yılında konut satışlarında yeni bir rekora imza atılacağını düşünüyoruz"dedi.

"PEŞİNATTA SIKINTI ÇEKENLERE NEFES ALDIRACAK"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de son günlerde hükümetin attığı adımların kendileri için çok olumlu dönüşleri olmaya başladığını ifade ederek, "150 metrekare üzeri evlerde KDV oranının 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesinin artılarını görmeye başladık." dedi. Peşinatın yüzde 20'ye düşürülmesinin vatandaş için büyük kolaylık olduğunu, alıcının yeri geldiğinde yüzde 3, yüzde 2'lik bölüme dahi ihtiyaç duyduğunu dile getiren Demir, "Burada hem peşinat yüzde 5 azaltıldı hem de 150 metrekareden büyük evler için KDV yüzde 10 düşürüldü. Bunların olumlu dönüşü ister istemez olacaktır. Bu kararlar vatandaşın alım gücünü artıracak. Sektöre olumlu yansıması mutlaka olacak. Faizlerin düşmesiyle vatandaş kredili alımlara yönelmişti. Bu karar peşinatta sıkıntı çekenlere de biraz nefes aldıracak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.