Konutta Peşin İndirimleri Yüzde 30'lara Vardı

Konutta Peşin İndirimleri Yüzde 30'lara Vardı

İnşaat sektöründeki durgunluk peşin fiyatla konut alan yatırımcılara yaradı. Konut sektöründe peşin alımları yüzde 30'lara kadar vardı.

A+A-

Yüksek faiz ve kur kıskacında sıkışan gayrimenkulde parası olan vatandaşlar avantajı yakaladı. İnşaat firmalarının peşin alımlarda yüzde 30’a varan indiriminden yararlanan vatandaş; faiz ve dövizden daha fazla kâr yapacağını öngörerek parasını yeniden gayrimenkule yatırdı. Yeni Şafak gazetesinden Mine Açar'ın haberine göre, eş ve dost imkanından yararlanarak evini peşin olarak almak isteyenlerin de sayısı arttı.

500 BİN LİRALIK EVDE AVANTAJ 150 BİN TL

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, daha önce yüzde 15’lerde olan peşin alım indiriminin şu an yüzde 30’lara kadar çıktığını belirtti. Oransal olarak senetli satışlar artsa da peşin alımlarda da geçmiş yıllara göre ivmenin yukarı olduğunu söyleyen Kabadayı, “Konut alıcısı 500 bin liralık evi 350 bin liraya satın alabiliyor. Bu bir milyon liralık evde 300 bin liralık avantaj demek. Hesabını iyi yapan ve cebinde parası olan birçok alıcı son dönemde biz de dahil birçok firmada tercihini peşin alımdan yana kullanıyor” diye konuştu.

ALIM İÇİN UYGUN ZAMAN

Müteahhitlerin yüksek kur ve yüksek faiz nedeniyle malzemeye gelen hiçbir zammı şu ana kadar fiyatlara yansıtmadığını söyleyen İnanç Kabadayı, fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu ancak şu anda bunu yapmadıklarını belirtti. Bu durumun tamamen konut alıcısının lehine olduğuna işaret eden Kabadayı, bu nedenle alım için tam zamanı olduklarını sürekli dile getirdiklerini de söylediklerine ekledi. İnşaatı sektörünün kampanyaları ve devlet destekleri de avantajın diğer destekleyici öğeleri olarak sıralandı.

YABANCI ŞİRKETLER YATIRIM YAPIYOR

Türkiye’den konut alan yabancıların sayısındaki gözle görülür artışlar da dikkat çekiyor. Geçen sene yabancıya yapılan satışlarda 2017 yılına göre artış yüzde 78’i aştı. Sektör yurtdışı tanıtım faaliyetlerini de artırdı ve hedefini yıllık 10-15 milyar dolara çekti. İnanç Kabadayı, alım yapan Körfez ülkelerindeki yatırımcılar arasında şirketlerin de olduğunu ve geçmiş yıllara göre şirket üzerinden ev alımının arttığını söyledi. Alım yapan ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt olarak belirtildi. Ege Yapı projelerinde de yabancı alımların her yıl yüzde 20 arttığını belirten Kabadayı röportaj sonrası Pakistanlı alıcılarla masaya oturacaklarını dile getirdi. Nitekim daha biz söyleşiyi bitirmeden de Pakistanlı alıcılar Ege Yapı’nın kapısını çaldı.

Ev almak isteyen Trump’ı takmıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamalarından yola çıkarak konut alıcısının alım kararlarında bu tür siyasi çıkışların etkisi olup olmadığı merak ediliyor. İnanç Kabadayı bu soruya net bir şekildeyanıt verdi ve vatandaşın milliyetçi tavrının konut alımına yansıdığını söyledi. Bunu 15 Temmuz darbe girişiminde de net olarak gördüklerini söyleyen Kabadayı, “Türkiye’de insanımız memleketimize sahip çıkıyor. Üretici kampanyalarda fedakarlık yapıyor. Dövizdeki dalgalanmalarda da vatandaş sağlam bir duruş sergiledi” diye konuştu.


Arzı kısıtlı yerlerde satış hızı yüksek

Bu dönemde doğru lokasyon ve talebe uygun proje geliştirenlerin satış hızının daha yüksek olduğunu dil getiren Kabadayı, “Biz şirket olarak son 3 yılda daha şehir merkezinde talebi yoğun arzı kısıtlı bölgelerde insan odaklı proje geliştiriyoruz. Satış ofislerimize gelip de beğenmeyen olmuyor. Kağıthane’deki Kordon projemiz, Emlak Konut’la hasılat paylaşımla ortaklaşa yaptığımız Yedikule’deki Cer İstanbul, Çekmeköy’deki Çamlıyaka Konaklarımız bunlara örnek. Onun dışında Maslak’taki taahhüt işimiz devam ediyor. Beylerbeyi’ndeki ofis binamızı geçtiğimiz yıl bitirdik şimdi onu kiralamakla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Gelecek projelerimiz de yine Çekmeköy Merkez’de Beyoğlu’nda. Satıştaki toplam bağımsız birim sayımız da 700 civarında. Ama biz adet bazlı değil, nitelikli ürünler üretmeye çalışıyoruz. Bu nedenle satışta çok zorlanmıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.