Konutta KDV Kafaları Karıştırdı

Konutta KDV Kafaları Karıştırdı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in KDV'lerle ilgili açıklamaları bireysel tüketicileri kapsadığı düşünülünce yanlış anlaşıldı

A+A-

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in açıklamaları yanlış anlaşılınca vatandaş, durumu detaylı öğrenmek için telefona sarıldı. Bankadan konut kredisi kullanarak ev alan vatandaşlar, 'KDV haklarını' sormak için müteahhitlerin kapısını çalınca yanlış anlaşılma ortaya çıktı.

BANKA KREDİSİ MUAF MI

Şahin, açıklamasında konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin, KDV'den muaf olduğunu hatırlatarak, tüketicilerin konut kredisiyle aldıkları daire için ödedikleri KDV'yi geri alabileceklerini ifade etti.

Şahin'in açıklamaları çeşitli mecralarda flaş haber olarak yer bulunca, vatandaşlar 'ödediğimiz KDV'yi geri alabilir miyiz?' düşüncesine kapıldı. Ancak Şahin açıklamasında bireysel tüketicilerin değil firmaların tercih ettiği 'finansal kiralama' yöntemiyle ev alımından bahsettiği anlaşıldı.

3.480 LİRANIN ÜSTÜNE MAHKEME BAKIYOR

Şahin'in verdiği bilgilere göre konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini talep edebilir.

Şahin, "2.320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2.320 lira ile 3.480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler" diye konuştu.

MÜTEAHHİTLER ŞAŞKIN

Konut firmaları ise genel merkezlerine gelen telefonlardan şaşkın olduklarını belirtiyor. Yanlış anlama üzerine telefona sarılan tüketiciler, 'KDV haklarını' sormak için ev aldıkları firmaları arayınca müteahhitler, konunun aslını anlatmak için gayret sarf ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.