1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Konut Satışlarının Yüzde 40'ı İnternetten!
Konut Satışlarının Yüzde 40'ı İnternetten!

Konut Satışlarının Yüzde 40'ı İnternetten!

Ev almak isteyen bir kişi ortalama 12 haftada alacağı eve karar veriyor. Peki ev alanların tercihlerini belirleyen etkenler neler? İşte konut alıcılarının ev satın alma sürecini değerlendiren araştırmanın sonuçları..

A+A-

Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma sürecini değerlendiren araştırmanın sonuçları belli oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre Türk halkı ev satın alırken en çok semte bakıyor. Alıcıların çoğu internetten yaptığı araştırmalara göre alacağı eve karar veriyor.

Araştırmanın sonuçlarını paylaşan ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, “ İlk defa ev alanların yüzde 75'i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor, satın alma süresi 12 haftaya yayılıyor ve en çok araştırma internetten yapılıyor” dedi.

EN ÇOK ARAMA İNTERNETTEN YAPILIYOR

Aramanın en çok internetten yapıldığına dikkat çeken Şevki, “"Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterinin yüzde 50'sinden fazlasının hali hazırda taşınmazı aradıklarını görüyoruz. Alıcıların yüzde 33'ünün ilk defa ev aldığını, yüzde 66'sının ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesinin bulunuyor. Ayrıca araştırmaya göre; ilk defa ev alanların yüzde 75'inin 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. Araştırmaya göre; alıcılar ortalama 12 hafta ev arıyorlar, satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40'ı internet, yüzde 33'ü danışman ve yüzde 5'i inşaat şirketi ve yüzde 1'i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar” diye konuştu. 

YATIRIMCILARIN YÜZDE 66’SI EVLİ

Gayrimenkule yatırım yapacakların yüzde 66’sının evli olduğunu belirten Şevki, “Alıcıların yüzde 50'si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25'inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin olduğunu belirtiyor. Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında; yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri ve yüzde 40 oranla komşu demografisi. Komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının yüzde 66'sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50'si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor. Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar. Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor. Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların yüzde 95'lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin yüzde 33'ü ev sahip olma arzusundan dolayı, yine yüzde 33'ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor."dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.