Konut Satışları Hızlanacak!

Konut Satışları Hızlanacak!

İnşaat sektörü temsilcileri, referandum nedeniyle ötelenen yeni proje ve yatırımların Mayıs ayı itibariyle yeniden gündeme geleceği ve konut alımının hızlanacağı öngörüsünde bulunuyor.

A+A-

Ekonominin lokomotifi durumundaki inşaat sektörü harekete geçmek ve vites büyütmek için gün sayarken; konut sahibi olmak isteyenler de sektörü yakın izlemede tutarak satın almalarını planlamaya çalışıyor.

Referandumun ardından gözlerin ekonomiye çevrildiğini belirten İzmirli inşaat sektörü temsilcileri, konut satışlarında artış yaşanacağı ve bu artışın da yaz aylarında devam edeceği konusunda hemfikir.

Gerek İzmir, gerekse de şehir dışından gelen konut taleplerinin inşat sektörü açısından olumlu bir hava estirdiğini kaydeden sektör temsilcileri, nitelikli ve kaliteli üretilen konutların satılmasında her dönem olduğu gibi sorun yaşanmayacağını dile getiriyor.

NİTELİKLİ KONUTLARIN YAPIMI HIZ KAZANACAK

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır:

Referandumun ardından sağlanan istikrar ortamıyla birlikte gözler yeniden ekonomiye çevrildi. Bir süredir askıya alınan yatırımlar ve konut alımları da yeniden gündeme geldi. Bu durum inşaat sektörüne de olumlu yansıyacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile yaptığımız görüşmemize istinaden uygulamada eksiklikleri tespit edilen kentsel dönüşüm konusunda daha hızlı hareket edilmesini sağlayacak düzenlemenin de önümüzdeki Mayıs ayında yürürlüğe gireceğini öğrenmemiz de bizi son derece mutlu etti. Kentsel dönüşüm ile kazanılacak yeni arsalarla birlikte, kentin ihtiyacı olan nitelikli konutların yapımı da hız kazanacaktır.

BELİRSİZLİK KAYBOLDU, SEKTÖR HAREKETLENDİ

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı:

Referandum Türkiye'nin önünde bir belirsizlikti. Sonuç hayır da çıksa, evet de çıksa bu belirsizlik ortadan kalkacaktı ve referandum sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ülkenin önündeki belirsizlik de kalkmış oldu. İnşaat sektörü büyümenin ülkemizde en yoğun görüldüğü sektör. Elbette büyümenin inşaat yoğunluklu olması çok sağlıklı bir durum değil. Ancak ülkemizdeki yapıların yüzde 60 - 70'nin yeniden inşa edilmesi gerekliliği, sektörün en önemli büyüme nedenleri arasında. Yaz aylarının gelmesi zaten bekleyen talebin alıma geçmesini sağlayan bir etken ve referandum sürecinin bitimiyle de bu alımlar hızlanacak. Referandum öncesi birçok alıcı referandumun bitmesini ve önünü görmek istiyordu. Bu anlamda sektör referandumun geçmesini olumlu karşıladı ve talepler artmaya başladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ELİMİZİ ÇABUK TUTMALIYIZ

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

Referandum öncesi yaşanan süreçte referandumun sonucu yönündeki beklentiler inşaat sektöründe bir durgunluk yarattı. Referandumun ardından bekleyişin bitmesiyle insanlar yeniden yatırıma döndü. Artık ülke olarak bizim önümüze bakmamız gerekiyor. İnşaat sektörü ülkemizin motor sektörlerinden biri ve birçok alt sektöre de kaynak sağlıyor. Bundan dolayı sektörün bekleme ve durgunlaşma gibi bir lüksü yok. Sektör büyümek zorunda. Ayrıca ülkemizdeki depreme dayanıksız yapı stoğunu bir an evvel kentsel dönüşüm kapsamında depreme dayanıklı şekilde dönüştürmeliyiz. İzmir özelinden bakarsak, inşaat sektörünün burada diğer büyük şehirlere göre büyük bir avantajı bulunuyor. Bundan dolayı büyüme İzmir'de daha fazla olacaktır. Konut fiyatları kapsamında da artan döviz ve enflasyonun etkilerinin bir miktar fiyatlara yansıması kaçınılmaz. Önümüzdeki günlerde konut fiyatlarının artacağını görüyoruz. Buradan konut almak isteyen İzmirliler'e tavsiyem ellerini çabuk tutmaları.

YAŞANAN İVME DEVAM EDECEK

DRC Grup Kurucu Ortaklarından Caner Tan:

Gayrimenkul sektöründe konut alımları ocak ve şubat aylarında yavaşlamıştı; referandum sonrasında ise bir hareketlenme yaşanıyor. ÖTV, KDV indirimi ve faiz indirimlerinin aynı kalması da bu durumu olumlu etkiliyor. Yaşanan ivmenin yaz aylarında da devam edeceğini düşünüyorum. Nitelikli konut talebi arttıkça, inşaat sektörü de canlılığını sürdürecektir. Önemli olan doğru yerde, doğru projeyi, doğru hedef kitleye sunabilmektir. İzmir gerek insan yapısı, gerekse de sağladığı olanaklarla kaliteli göç alan bir şehir. Bu durum şehir dışından satışları da hızlandırıyor.

EKONOMİK REFORMLARI HIZLANDIRACAK

Egebeta Yönetim Kurulu Başkanı Gafur Alişer

İnşaat sektörü geçtiğimiz Haziran ayının ardından geçen 8 aylık süre boyunca referanduma kilitlenmişti. Referandumla birlikte taşların yerine oturduğunu ve referandumun ciddi bir ekonomik reformu da hızlandıracağını düşünüyorum. Çok hızlı bir şekilde gerek sanayi gerek inşaat sektörü canlılık kazanacaktır. İçinden geçtiğimiz süreçte dünyada da dengelerin değiştiğine tanık oluyoruz. Amerika'nın doları uluslararası piyasada ve ülkemizde düşürmeye yönelik tutumu gibi pek çok etkeni yanyana koyduğumuzda gelişmekte olan ülkelerin menfaatine yönelik adımlar atılacağını öngörüyorum. Sektördeki gelişmeler de Temmuz gibi hızlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.