Konut Satışında En Hızlı Yükseliş İzmir'de Olacak

Konut Satışında En Hızlı Yükseliş İzmir'de Olacak

Gerek inşaat malzemelerinde, gerekse konut satışlarında son dönemde meydana gelen artışın, sektörde hissedilen olumlu bir hava yarattığını kaydeden Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, önümüzdeki dönemde konut satışlarında Türkiye genelin

A+A-

İnşaat sektöründe aylardır ötelenen talebin, emlak yatırımlarının uzun vadedeki karlılığı ve artan güven nedeniyle, yeniden sektöre yönelmeye başladığına dikkat çeken Nasır, “İnsanlar yatırım yapmaya başladı. Bu taleplerin de etkisiyle müteahhitler olarak projelerimize artan bir ivmeyle devam ediyoruz. Gelecek 10 yılda İzmir'de, konut ve inşaat sektöründe çok önemli gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. İzmir’de inşaat sektöründeki bu canlanmada Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da etkisinin büyük olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İstanbul – İzmir, Ankara -İzmir otoyol projeleri ve Ankara - İzmir Hızlı Tren Hattı'nın, İzmir'i bir cazibe merkezi haline getireceğini belirten Necip Nasır şunları söyledi: “Önümüzdeki 10 yıl içinde konut açısından en büyük talep İzmir'de olacak. Bu talep doğrultusunda İzmir'in bir an önce planlanması gerekiyor. Fakat ortada henüz bir plan yok. Arsa üretilemiyor. Bu da konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde ciddi oranda artacağının habercisi. Bundan dolayı konut sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarında fayda var”

Kentsel dönüşümde ada bazlı planlama şart...

İzmir'deki sağlıklı bina stoğunun, yalnızca yüzde 15 düzeyinde olduğu bilgisini de veren MÜFED Başkanı Necip Nasır, deprem gerçeğiyle yüz yüze olan İzmir'de fay hatlarının da göz önüne alınarak kentsel dönüşümün ada bazlı planlamayla tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

“Sağlıklı konutlarda yaşamak her vatandaşın en doğal hakkıdır” diyen Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlama olmayınca yatırım yapılamıyor. Bir hedefiniz olmazsa, rüzgar nereden eserse oraya gidersiniz. Bu nedenle kentin tarihi ve doğal dokusunu kapsayan 50 yıllık bir projeksiyonla planlama yapılmalı. Master planlar tamamlanırsa, yatırımcı da nereye proje yapacağını bilerek gelecek. Var olmayan arsayı da üretebileceğiz. Müteahhitler olarak, 3 - 4 bin kalem malzemeyle inşaat yapıyoruz. Yeni yatırımlarla, hem ekonomi canlanacak, hem de işsizlik azalacak”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.