Konut Satış Oranları İstanbul ve Ankara'da Düşüşte, İzmir Yükselişte

Konut Satış Oranları İstanbul ve Ankara'da Düşüşte, İzmir Yükselişte

Konut satışlarında İstanbul'da yüzde 4, Ankara’da yüzde 5 azalma yaşanırken, İzmir'de ise yüzde 2,4 oranında artış var. İşte 2016 konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir ile alakalı ayrıntılar.

A+A-

Ülke genelini kapsayan araştırmada, konut satışları 2016 Ekim sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,4 artış yaşandığı bildirildi. 2016 Ekim sonu itibariyle geçen yıla kıyasla konut satışlarında İstanbul'da yüzde 4, Ankara’da yüzde 5 azalma olduğu, İzmir'de ise yüzde 2,4 oranında artış yaşandığı raporda yer aldı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., her ay gayrimenkul sektörünün nabzını tuttuğu Periskop Analiz'in 2016 Kasım ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Ekim ayı itibariyle son bir yıllık süreçte, konut kredisi kümülatif değişimi %11 artış gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde %17 büyüyen konut kredileri bu yıl %11 büyümüş bulunuyor. Raporda kredi miktarının 2016'nın dördüncü çeyreğinde hareketleneceği öngörülüyor.

Periskop Analiz'in 2016 Kasım verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 Ekim sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2,4 artış gösterdiğini, ipotekli konut satışlarının ise yaklaşık %4 oranında azaldığını belirtiyor.

İstanbul ve Ankara düşüşte, İzmir yükselişte

Yazıcı, 2015 Ekim sonu itibariyle 2014’ün aynı dönemine göre %12 artış gösteren konut satışlarının, 2016 Ekim sonu itibariyle 2014’ün aynı dönemine göre yaklaşık %15 artış gösterdiğini ifade ediyor. İstanbul’da konut satışlarının 2016 yılı Ekim sonu itibariyle 2015 senesinin aynı dönemine göre yaklaşık %4, Ankara’da ise %5 oranında azaldığını kaydeden Yazıcı, aynı tarihler arasında İzmir'de %2,4 artış görüldüğünü belirtiyor. Yazıcı, 2016 Aralık verileri itibariyle konut satışlarının biraz daha artması ya da aynı seviyelerde seyretmesinin beklendiğini söylüyor.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Kasım ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık %0,88 ila %1,25 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.352 TL, 5 yıllık vadede ise 2.152 TL dolayında seyrettiği belirleniyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2016 Ekim ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece %0,55 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2015 Ekim ayında %0,48 olduğu kaydediliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.