Konut Fiyatları Kasım Ayında En Çok Sinop'ta Arttı?

Konut Fiyatları Kasım Ayında En Çok Sinop'ta Arttı?

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi “Kasım” ayı raporu açıklandı.

A+A-

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Kasım ayı raporunda öne çıkan noktalar:

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.87 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.74 oranında artış gerçekleşmiştir. Kasım ayında Sinop‘ta metrekare başına konut satış fiyatları %2.00 oranında artmış ve Sinop fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %1.00 oranı ile Mardin’dir.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.32 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.12 oranında artış gerçekleşmiştir. Kasım ayında Kırklareli'nde metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Kırklareli kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.12 oranı ile Bilecik'tir.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Kasım ayında bir önceki aya göre %0.35 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %2.89 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %70.80 oranında artış gerçekleşmiştir. Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.56 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.24 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.9 puan fazla artış göstermiştir.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.