Konak Katlı Otoparkı Yıkılacak Mı?

Konak Katlı Otoparkı Yıkılacak Mı?

Konak katlı otoparkının yıkılacağı iddiaları büyükşehir meclisine taşındı. Ak Parti grup başkanvekili Bilal Doğan otoparkın yıkılıp yıkılmayacağını sordu. Aziz Kocaoğlu sıkının bölgenin cazip hale getirilememe sıkıntısı olduğunu söyledi ve bu görevin baka

A+A-

 İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti.

Meclis oturumunda Konak Katlı Otoparkı’nın akıbeti tartışma konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan bölgedeki esnafın şikayetlerini dile getirerek otopark altında faaliyet gösteren işyerlerinin yüksek kira bedelleri nedeniyle boşaldığını söyledi.

YIKILACAK MI? 
Doğan, “Ticari işletmeler son dönemde yaşanan durgunluk, çarşısının eski cazibesini yitirmesi, bakımsız kalması ve artan söylentiler üzerine burayı terk etmektedir. Belediyenin kullandığı ESHOT büroları da dahil olmak üzere, son aylarda burada yer alan bürolar tek tek kapanmakta ya da taşınmaktadır. Belediyemize yani kamuya ait olan ve yine İzmir halkının parasıyla yapılan bu otopark ve çarşı daha ne kadar bu şekilde yoluna devam edecektir? İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çarşının yok olup gitmesine seyirci mi kalacaktır? Kent merkezinde bu kadar değerli bir tesisin kıymeti neden bilinmiyor, neden bu çarşıya sahip çıkılmıyor?” diye konuştu.

Doğan, “Bu tesis günde yüzbinlerce insanın geldiği ve binlerce iş yeri bulunan Kemeraltı için oldukça önemli bir otoparktır. Özellikle son günlerde ortaya çıkan buranın yıkılacağı şeklindeki söylentiler nedeniyle zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan esnafımız da tedirginlik yaşamaktadır. Acaba burası yıkılacak mı? İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Katlı Otopark ve Çarşısı ile ne yapmak istemektedir? Buranın akıbeti ne olacaktır? İzmir Büyükşehir Belediyesi buranın boşalmasına seyirci mi kalacak? Burayı aktif hale getirecek misiniz?” diye sordu.


GAYRİMENKUL SATMAMA HASTALIĞIMIZ VAR

Başkan Kocaoğlu, Doğan’ın eleştirilerine tek tek yanıt verirken, Kemeraltı’nı ayağa kaldırmanın bakanlığın görevi olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı, “Sayıştay’ın belirlediği bedeller üzerinden ihaleye çıkıyoruz. Üç defa ihaleye çıktığımız halde boş kalan iş yerleri var. Buraları belediyenin hizmet birimleri kullanıyor. Dernekler burada ihaleye girmiş ve kira protokol yapmış. Kirasını ödememiş, bir kuruş ödememiş, sonra gelip buraya çadır kurmuş. Biz belediye yönetiyoruz. ‘Sen burada bedava otur mu?’ diyeceğiz. Oranın bakımsız olduğuna ben de katılıyorum. Otoparkın yeniden toparlanması için çalışıyoruz. Gerisi laf olsun torba dolsun… Biz gayrimenkul satamıyoruz, böyle bir hastalığımız var. Kamunun malını satmıyoruz. Kemeraltı’nı cazip hale getirmeden burayı cazip hale getiremezsiniz. 270 hektarlık alanda 12 bin yapı var. Burada 500 milyon lira para harcadık. Bu kent eğer kalkınacaksa, zenginleşecekse bu bölgenin ayağa kaldırılması gerekmektedir. Bu görev Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevidir. Büyükşehir belediyesi bugüne kadar bu parayı vermiştir. Burası nadide bir yerdir. Biz olanaklarımızı fazla fazla kullanıyoruz. Birlikte gidelim Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bu konuyu konuşalım. Bu otoparkı toparlamak iş değil. Bizim hedefimiz başka… Büyük fotoğrafı görün. Türkiye’nin bu ortamında bu işlere girmek istemiyorum. Projesiz 500 milyon lira harcanır mı?” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.