1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kira Fiyatları 4 Ayda 2'ye Katlandı
Kira Fiyatları 4 Ayda 2'ye Katlandı

Kira Fiyatları 4 Ayda 2'ye Katlandı

Türkiye'nin dört bir yanında 2022 yılı itibarıyla kira fiyatlarındaki yükselişler bazı şehirlerde 3'e 4'e katlandı.

A+A-

Satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki yükseliş hız kesmiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kısa süre önce konut sektörüyle ilgili yaptığı “Kararlılıkla ifade etmek isterim ki fahiş fiyat artışlarına karşı var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya, vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacak, asla müsamaha göstermeyeceğiz” açıklaması bu duruma çözüm arandığını ortaya koyuyor. 

Türkiye genelinde alt-orta gelir gruplarında ulaşılabilir kira fiyatları köklü bir problemi işaret etmeye başladı. Aynı zamanda 12 aylık TÜFE ortalamasının da son aylarda yüzde 30’dan fazla yükselişler getirmesi, kirada oturanları da zor duruma sokuyor. 

Kiralık ev fiyatlarındaki artışın temel nedenin arz yetersizliği olduğuna dikkat çekiliyor. Yeni konut üretimi, inşaat maliyetleri sebebiyle durağan seyrediyor ancak talep fazla. 

EN DÜŞÜK KİRALIK EV FİYATLARI NE KADAR 

İstanbul: Megakent İstanbul’da en keskin yükselişlerin yaşandığı ilçelerden biri Zeytinburnu olarak dikkat çekiyor. Zeytinburnu’nda 2020 yılında 1900 TL seviyesinde olan ortalama kira fiyatının 4 bin TL'ye yükseldiği görülüyor. Gaziosmanpaşa’da ise 2020 yılında 1500 TL seviyesinde olan ortalama kira fiyatlarının 3- 4 bin TL'den başladığı ilanlarda görülüyor. Dikkat çekici bir diğer yükseliş ise Eyüpsultan ilçesinde yaşanıyor; 2 bin TL'nin üzerinde seyreden 2020 ortalama kiralık tutarları 5 bin TL'yi geçti. Yine Beylikdüzü’nde 2 bin TL seviyesinde bulunan kiralık ev fiyatlarının en düşük seviye olarak 4 bin TL'yi aştığı görülmekte. Çekmeköy’de yeni konut arzı yükselse de kiralık fiyatlar da hızla artıyor. 2020 yılında 1.400 TL seviyesinde bulunan kira fiyatlarının yeni ve lüks konut ortalaması da hesap edilince 3-4 bin TL'den başladığı görülüyor. Şehrin eski ilçelerinden ve yeni yapı imkanı az olan Kadıköy’de de fiyatların hızlıca arttığı görülüyor. Buna göre, 2020 yılında 3 bin TL seviyesinde olan kira fiyatlarının hızla 6 bin lirayı geçtiği görülüyor. Merkez ilçelerden Şişli’de 2 bin 500 TL civarında bulunan küçük metrekareli bir dairenin kiralık bedelinin 5 bin TL'yi geçtiği ilanlara yansıyor.

İzmir: İzmir’de özellikle sahil ilçelerinin müstakil ev ve yazlık satın alımlarıyla beraber oldukça yüksek seyreden kira tutarları bulunuyor. Bu bölgelerdeki yeni konut arzı da fiyatların artmasını sağlıyor. Şehir içinde Narlıdere'de 2020 yılında 2 bin 500 TL seviyesinde olan kira fiyatları 2021 yılında 4 bin TL'nin üzerindeydi. Bu fiyatlar mevcutta 6 bin TL'ye kadar yükseliyor, 9 bin TL seviyesine kadar değerlendirilen konutlar da bulunuyor. Karşıyaka’da 2021'de 2 bin 800 TL seviyesinde olan ev kira fiyatlarının 5 bin TL olduğu ilanlarda görülüyor. 

Bursa: Bursa da kira fiyatlarında oldukça keskin yükselişlerin olduğu şehirlerden. İnegöl'de 2021 yılında 1800 TL seviyesinde olan ortalama kira fiyatları 3 bin TL'yi aştı. Mudanya’da 2 bin TL civarında seyreden ortalama kira fiyatlarının ise 4 bin TL'yi aştığı ilanlarda görülüyor. 

KİRA FİYATLARI 4 AYDA 2'YE KATLANDI 

Artışını sürdüren ev kiraları gündemdeki yerini koruyor. Senelik kira yükselişleri Türkiye'nin dört bir yanında kendini belli ederken, 2022 yılı itibarıyla kira fiyatlarındaki yükselişlerin bazı şehirlerde 3'e 4'e karlandığı görülüyor. 

KİRALARI KATLAYANLAR DA BULUNUYOR

Emlakçılar, mevcut kira fiyatlarının bölgesine göre olması gerekenden yüzde 50 ile yüzde 70 üzerinde olduğunun altını çiziyor, ikiye üçe katlanan kira fiyatlarının da fazla olduğuna dikkat çekiyor. Konut sahipleri ise kiralık evler için daha yüksek kiralar talep ederken, eski kiracılarından da çeşitli sebeblerle fazla zam talepleri artıyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni konut üretiminin yani arzın yeterli olmadığına dikkat çekerken, piyasaya yeni konut gelmediği sürece kira fiyatlarının da düşmeyeceğini vurguladı. "Bir inşaat minimum 2-3 yıl sürüyor. Yani inşaatlar şimdi hareketlenmeye başlasa bile tesiri bir yılı geçer" açıklamasında bulunan Nazmi Durbakayım, kamunun desteklerinin çok önemli olduğunu, bir kıvılcımın meşaleye dönüşebileceğini belirtti. 

RUHSAT ALIMI YÜKSELDİ ANCAK...

TÜİK Yapı İzin İstatistikleri, 2021 IV. Çeyrek rakamları çerçevesinde, bir önceki senenin aynı çeyreğine göre, Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 14, daire sayısı yüzde 16.8 yükseldi. Yeni konut inşası için ruhsat alımları arttı ancak ruhsatların maliyet öngörülemediği nedeniyle inşaata dönmesinin zaman alacağına dikkat çekiliyor. 

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Megakent İstanbul'da online kiralık konut ilanı olan sitelerde şu anda 1.000 TL ile 3.000 TL arasında olan konutlar şehrin daha çeperleri olan Arnavutköy, Pendik, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli ve Esenyurt, Tuzla ilçelerinde görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum