Kentsel Dönüşümün Başarıya Ulaşması İçin 2 Öneri

Kentsel Dönüşümün Başarıya Ulaşması İçin 2 Öneri

Kare İnşaat yönetim Kurulu başkanı Erkan Özkök kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için önerilerde bulundu. Özkök’ün ilk önerisi ada bazında imar plan revizyonlarının yapılması. İzmir’de nüfus ve yapı yoğunlaşmasından dolayı bu planın uygulanmasının daha

A+A-

Kentsel Dönüşüm alanında çalışmalar yapan Kare İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Erkan Özkök dönüşüm yapmadıklarını, sadece bina yenilediklerini söyledi. Plansızlıktan yakınan Özkök sağlıklı bir kentsel dönüşüm için de reçete verdi.

5 KATLI ESKİ BİNAYI YIKIYORUZ, 5 KATLI YENİ BİNA YAPIYORUZ

Dönüşüm adı altında bina yenileme işi yapıldığına dikkat çeken Erkan Özkök yeşil alanların ve park alanlarının hiç artmadığına, yolların dar otoparkların yetersiz kalmaya devam ettiğinden bahsetti. Özkök mevcut kentsel dönüşümü şu şekilde değerlendirdi, “Biz müteahhitlik firması olarak kentsel dönüşüm projelerinde yer alıyoruz. Ancak kentsel dönüşüm yapmıyoruz sadece binayı yeniliyoruz. 5 katlı bir binayı yıkıyoruz yerine 5 katlı bir bina yapıyoruz. Kentsel dönüşüm bu şekilde yapılmaz. Kentsel dönüşüm projelerini daha ileriye taşıyabilmemiz, yerinde dönüşüm değil de gerçek anlamda kentsel dönüşüm yapabilmemiz için ada bazında imar planı revizyonlarının bir an önce yapılması lazım. Çevre ve şehircilik bakanlığı ile yerel yönetimler iştişare ederek daha yüksek konutların daha iyi olanaklarla yapılmasına olanak verecek planları ivediyle hazırlayıp uygulamaya sokması gerekiyor. O zaman kentsel dönüşümün İzmir’e bir katkısı olur”

3 AŞAMALI ALTERNATİF ÖNERİ

Altyapıda bir değişiklik olmadığı sürece İzmir’de kentsel dönüşümün başarıya ulaşamayacağını belirten Özkök Kentsel dönüşümün başarılı olması için 3 aşamalı ikinci önerisini şu şekilde anlattı, “Yerel yönetimlerin şehir içinden ziyade çevre ilçelerde yeni arazi açmaları gerekiyor. Şehir içinde bir tıkanmışlık var. Yerel yönetimlerin kentsel dönüşüm alanlarını genişletmesi gerekiyor. Şehrin merkezi dışında bir yerleşim alanı oluşturabilirsek şehir merkezindeki nüfusun bir kısmını oraya taşır, şehir merkezinde daha kolay kentsel dönüşüm yaparız. Dönüşüm sürecini tamamladıktan sonra şehir merkezini ticaret merkezine dönüştürür, yerleşimi şehrin etrafında toplarız. Bütün modern şehirlerde sistem bu şekilde işliyor.”

DİKEY OLARAK BÜYÜYELİM

Türkiye’nin çok katlı binalar yapacak teknolojiye sahip olduğunu belirten Özkök dikey yapılaşmanın önünün açılması gerektiğini savundu. Dikey büyüme sonucunda yeşil alanların arttırılacağını ifade eden Özkök sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “İki tane 5 katlı bina yıkalım onun yerine 10 katlı bir bina yapalım yeşil alanı arttıralım. Bunu mahalle bazında, ada bazında yapmak gerekiyor. 10 veya 20 binalık alanları yıkalım dikey olarak büyütelim sosyal donatı alanları, çocuk parkı, yeşil alanın, otopark alanı da açalım. İnsanlar hava alsın. Türkiye inşaat teknolojisinde çok gelişti. Bunu yapacak gücümüz var.”

BELEDİYE VEYA BAKANLIK GARANTÖR OLSUN

Kentsel dönüşümde güven sorununa da değinen Özkök son olarak şunları söyledi, “Vatandaş bu işin üstesinden gelebilecek, güçlü ve güvenilir müteahhitlerle çalışması gerekiyor. Sözleşmeler yapılırken de vatandaşın ehil avukatlara danışması uygun olur. Son dönemde sigorta şirketlerinin kentsel dönüşümde garantörlük yaptığını biliyorum. Ama belediye veya bakanlık garantörlük yaparsa çok daha güven verici olur.”

Zübeyit Garip/ İnşaat Deryası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum