Kentsel Dönüşüm Dükkan Kiralarını Artırdı!

Kentsel Dönüşüm Dükkan Kiralarını Artırdı!

Kentsel dönüşüm yoğun alanlarda esnafın sıkıntısı kiralar üzerinde toplanıyor. Kentsel dönüşüme giren eski binaların yıkılması nedeniyle kiralayacak dükkan bulamayan esnaf, yeni binalar yapıldıkça bölgenin değeri artınca da kiraların aşırı yükselmesinden

A+A-

Kentsel dönüşüm yoğun alanlarda esnafın sıkıntısı kiralar üzerinde toplanıyor. Kentsel dönüşüme giren eski binaların yıkılması nedeniyle kiralayacak dükkan bulamayan esnaf, yeni binalar yapıldıkça bölgenin değeri artınca da kiraların aşırı yükselmesinden şikayetçi.

Kazandıkları paranın ‘neredeyse tamamını’ kira, spotaj ve SGK giderlerine verdiklerine dikkat çeken esnaf, bölgesel normlar belirlenerek, esnafın boyutunun da dikkate alınarak artış yapılmasını istiyor. 

Mahallede esnafın ve vatandaşın darbe girişimi etkisinden kurtulduğuna dikkat çeken Elektrikçi ÖMER KORKMAZ, son zamanlardaki en büyük problemlerinin kira artışları olduğunu söyledi. Yeni yapıların devreye girmesiyle yeni iş merkezleri oluştuğunu belirten Korkmaz, “Onlara bakınca esnafın kirasını da yükseltiyorlar. Ev kirası da yükseliyor. Kazandığımızı buraya veriyoruz. Devletimiz bizim için bir şey yapmak isterse, esnaflar için bunun bir çaresini bulursa minnettar oluruz” dedi.

‘Fazla  fazla artıyor’

Esnaf, giderler arasında en çok kirayı, daha sonra ise SGK ödemelerini sorun olarak gösteriyor. Esnaf, Sosyal Güvenlik Kurumu için ödenen aylık tutarları ‘normal’ olarak yorumlasa da, gelir-gider hesabına bakıldığında zorlandıklarını belirtiyor. Bağ-Kur ödemelerini dengeli bulduğunu kaydeden Kasap Ömer Çolak, “Ancak zam fazla geliyor. Bir anda 130 lira arttı. Bir de kazanamayınca fazla geliyor. Et fiyatı artıyor ama zam yapamıyoruz. Çünkü satmıyor. Kurban Bayramı yaklaşıyor, işler kasım ayına kadar yok demektir. Bu yüzden gelir dengemiz de çok bozuldu” diye konuştu. ‘Bölge gelişiyor gider artıyor’

 

Artık rutin işlerine döndüklerini anlatan Terzi Duygu Koç, vatandaşın da eskisi gibi gelip gitmeye başladığını dile getirdi. Bölgenin kentsel dönüşümle birlikte geliştiğine dikkat çeken Koç, “Bir sorunumuz yok, işler eski rayına oturdu. 

Bizim iş için zaten çok sorun da olmamıştı. Ama artan kiralar en büyük sorun. Kira arttıkça stopaj artıyor. Yeni gelen her yapı bize kira zammı olarak geri dönüyor” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.