Kentsel Dönüşüm Depreme Karşı En Önemli Gücümüz

Kentsel Dönüşüm Depreme Karşı En Önemli Gücümüz

Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, Bir deprem bölgesi olan ülkemizde depreme karşı en büyük gücün ve önlemin kentsel dönüşümden geçtiğini ifade etti.

A+A-

Ülkemizin yüzölçümünün yüzde 92’si, nüfusunun yüzde 95’i, büyük sanayi merkezlerinin de yüzde 98’i ne yazık ki deprem kuşağında bulunuyor. Depremler, meydana getirdiği hasar ve can kaybı açısından ise Türkiye’de yaşanan afetler içerisinde birinci sırada yer alıyor. 17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02'de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi de üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen geride bıraktığı acılarla hafızalardaki tazeliğini hala ilk günkü gibi koruyor.

Büyük felaketin yıldönümü kapsamında açıklamalarda bulunan Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, “Üç büyük fay hattı üzerinde bulunan ülkemizde deprem riski en yüksek olan illerin başında 15 milyon 840 bin 900 kişilik nüfusuyla İstanbul geliyor. Depremi önlemek mümkün olmasa da zamanında alınacak önemlerle zararı, acıları ve kayıpları en aza indirmek elimizde. Kentsel dönüşüm bu anlamda en önemli gücümüz, umudumuz ve çaremiz durumunda. Deprem gerçeğine alışmanın, depreme rağmen güvenle yaşamanın ve yeni acıların önüne geçmenin tek yolu yapıların güvenliğini sağlamak. Bu anlamda kentsel dönüşüm seferberliğinin daha da hızlandırılması gerekiyor.” dedi.

Pendik’in en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz

Bu kapsamda Pendik’in en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdiklerine dikkat çeken Murat Özdemir, “Siltaş Yapı olarak, olası bir deprem anında can ve mal güvenliğini sağlamak için binaların depreme karşı güvenli durumda bulunmasının hayati önem taşıdığı bilinciyle yol alıyoruz. Bu noktada pandeminin ardından böyle bir dönemde Pendik’in en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde lansmanını gerçekleştirdiğimiz yeni projemiz Siltaş Panorama’nın bu sebeple bizim için olduğu kadar İstanbul için de anlamı çok büyük. Projemizin ilk etabını 24 ay içinde tamamlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizin bir daha böyle bir acıyla sınanmamasını diliyor, kentsel dönüşüm seferberliğinde üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.