1. HABERLER

  2. VERGİ-KREDİ

  3. KDV Düzenlemesi Emlak Sektörünü Sevindirdi!
KDV Düzenlemesi Emlak Sektörünü Sevindirdi!

KDV Düzenlemesi Emlak Sektörünü Sevindirdi!

Yeni KDV düzenlemesi ile Kat karşılığı arsada, arsa sahibinden sadece kendi payına düşen gayrimenkullerden KDV alınması ve ikinci el taşınmazların tesliminde özel matrah uygulanması sektörü sevindirdi.

A+A-

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Düzenlemeye göre, ikinci el taşınmaz ticareti ile iştigal eden mükelleflerce, mükellef olmayanlardan alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el taşınmazların tesliminde özel matrah uygulanması sağlanacak. Bu işlemlerde matrah, ikinci el taşınmazların alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olacak.

Haksızlık Sona Erdi

Yapılan düzenleme ile sektörde önemli bir haksızlığın sona erdiğini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Emlakçılar gerçek bir kişiden taşınmaz aldıklarında herhangi bir fatura alamıyor, lakin satış bedelinin tamamına fatura kesmesi ve kdv ödemesi gerekiyordu. Yapılan düzenleme ile artık satış bedelinin tamamına değil, alım bedeli düşüldükten sonra kalan tutara fatura kesilecek” diye açıklama yaptı. 

Arsa Sahibinin KDV’si 

Kanuna göre ayrıca arsasını müteahhide veren arsa sahipleri açısından da düzenleme yapıldığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Bu durumda arsa sahipleri sadece aldığı konut veya işyeri için kdv ödeyecek. Ayrıca arsa sahibine kalacak konut veya iş yerlerine ilişkin arsa payının  müteahhide devri söz konusu olmadığından, arsa sahibine bırakılacak konut veya iş  yerlerinin maliyet bedelinin tespitinde arsa payı dikkate alınmayacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.