Kamu Taşınmazları Karakola Dönüştürülüyor

Kamu Taşınmazları Karakola Dönüştürülüyor

Doğu ve Güneydoğu’da karakol inşaatları sürerken süreci hızlandırmak için yeni bir düzenlemeye yapılıyor.

A+A-

Türkiye genelinde 278 karakolun inşaat çalışmalarını hızlandırmak için yasal düzenleme yapılacak. İçişleri Bakanlığı, valiliklerin tespit ettikleri kamu kurumlarına ait taşınmazları Bakanlar Kurulu kararıyla devralacak. Taşınmazların bedeli valilikler tarafından belirlenecek.

İTİRAZLAR DANIŞTAY'A YAPILACAK

Taşınmazların bedeli için itirazlar Danıştay'a gerçekleştirilecek. İçişleri Bakanlığı'nın yasa çalışmasına göre karakolların yapımı daha da kolaylaşacak. Buna göre bakanlık, valiliklerin tespit ettikleri taşınmazları, Bakanlar Kurulu kararıyla güvenlik gerekçesiyle devralabilecek.

Taşınmazların bedeline yönelik itirazlar, daha önce olduğu gibi Bölge İdare Mahkemelerine yapılamayacak. İtirazlar, doğrudan Danıştay'a yapılacak. Böylece operasyon bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan karakolların yapımı hız kazanacak. İmar değişiklikleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.

278 KARAKOL

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde hendek ve barikatların kaldırılması amacıyla yapılan “Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nun ardından benzer olayları engellemek ve güvenliği sağlamak amacıyla geçici güvenlik noktası ve karakol kurulmaya başlanmıştı. Bu çerçevede Hakkâri'de, Eski Kışla ve Esentepe mahallelerindeki karakolların yapımı sonlandı. Meskûn mahal operasyonlarının bittiği yerlerden başlayarak Güneydoğu'dan Batı illerine doğru kent merkezleri ve ilçelerde özel eğitimli personelin görev yapacağı 278 karakolun yapım çalışmaları sürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.