İzmirlilerin Emlak Satın Almadaki Öncelikler

İzmirlilerin Emlak Satın Almadaki Öncelikler

Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı altıncı, Avrupa'da ise ikinci kent olma özelliği taşıyan İzmir'de yapılan yeni konut projeleri, İzmir'de emlak satın almadaki öncelikleri de belirliyor.

A+A-

Özellikle kent merkezinin sıkışması sonucunda otopark ve sosyal donatı alanları yaşam kalitesi açısından ilk sıraya yükselirken, güvenlik kriteri de ön plana çıkıyor.

Ayrıca İzmirliler'in geçmişten gelen geniş ev ve büyük balkon gibi alışkanlıkları da hala varlığını sürdürüyor.

Ancak, bundan birkaç yıl öncesine kadar konut fiyatlarını çok etkilemeyen büyük balkonlara sahip olmak için artık ciddi rakamları gözden çıkarmak gerekiyor.

Çocuk sahibi İzmirli aileler için, konut alırken en büyük öncelik, evin konumunun çocuğun okuluna yakın olması.

İzmirli aileler, çocukları için iş yerlerinden uzaklara taşınmaya razı. aradığınkonut.com emlak haber portalı, İzmirliler'in konut alırken ençok nelere dikkat ettiğini, gayrimenkul pazarlama sektörünün önde gelen isimlerine sordu.

En önemli belirleyici lokasyon...

Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk

Ev almak isteyenler için en önemli kriter lokasyon. Herkes kendi alışık olduğu ya da daha rahat edebileceğini düşündüğü lokasyonları seçiyor. Bundan dolayı İzmirliler şu bölgeyi tercih etmekte diyemeyiz. Genel olarak siteler tercih ediliyor. Sitelerdeki sosyal donatı alanları, güvenlik gibi ayrıntılar, aileleri site yaşamına çekiyor. Tabii İzmirliler hala ev alırken, salonun genişliğine, mutfağın ferahığına ve balkonun büyüklüğüne önem veriyor. Büyük ev ve geniş balkon alışkanlığımız İzmirliler olarak devam ediyor. İzmirliler alışık oldukları ev keyfinden vazgeçmek istemiyor. Bu da tercihlerinde ön sıraya yerleşiyor.

Orta gelirliler 2+1 evleri tercih ediyor...

TİM Platform Satış Müdürü ve KW Proje Koordinatörü Cem Tekoral

İzmir'de ev alırken ençok dikkat edilen konu, evin lokasyonu ve bulunduğu semt. Ardından da alınan evin içindeki yaşam kalitesiyle, fiyat geliyor. Birçok insanın kredi çekip ev aldığını düşündüğümüzde bu da önemli bir kriter. Orta segment dediğimiz alıcı kitlesi 300 - 350 bin lira civarında bir ev alırken; üst segment dediğimiz kesim de, 500 - 600 bin TL., bandındaki evleri tercih ediyor. Orta segment ev alırken 150 - 200 bin TL. civarında kredi kullanıyor. Bu da aldıkları evin büyüklüğüne bire bir yansıyor. Elbette İzmirliler, eskiden gelen alışkanlıklarını korumaya çalışıyor. Balkona çok önem veriliyor, ancak artık büyük balkon bir lüks. Eskiden herkesin ulaşabileceği büyüklükteki bir balkon ve metrekareye sahip evi alabilmek için 500 - 600 bin TL.'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bundan dolayı orta gelirli İzmirliler 2 + 1 evleri tercih etmek zorunda kalıyor. Tüm bunların yanında toplu taşımaya yakınlık, evin okul ve hastaneye yakın olması, otoban bağlantısı bulunması da tercih sıralamasında projeyi öne çıkarıyor.

Öncelik, çocuğun yaşam kalitesinde...

Tanyer İnşaat Satış Müdürü Ömür Sarsar

İzmirli ev alma konusunda oldukça hassas ve seçici. Bir kere, evin yaşam kalitesine çok önem veriliyor. Balkonu olsun, bahçesi olsun, trafikle iç içe olmasın, camları geniş olsun, otoparkı ve sosyal donatı alanları olsun istiyorlar. Bu da sitelerle başlayan bir alışkanlık. Karı - koca işten eve geldiklerinde her işlerini sitenin içinde görebilmek istiyorlar. Bundan dolayı ev alırken sosyal donatılara oldukça önem veriliyor. Ayrıca İzmirliler için güvenlik çok önemli. Eğer ev alanların çocuğu varsa, öncelik çocuğun hayat kalitesinde. Evin, çocuğun okuluna yakın olması belirleyici. İstanbul'da ise bu durum tamamen farklı. Orada evin işe yakın olması daha önemli. Biz İzmirliler çocuğumuz için bu konuda kendimizden daha fazla fedakarlık ediyoruz.

Çocuklu aileler, okula yakın ev satın alıyor...

Buca TURYAP Proje Müdürü Şükrü Doğru

İzmirliler ev alırken ilk olarak yatırım yapmak istediği projeye ve fiyatına bakıyor. Eğer evi kent merkezinde alıyorsa marka öne çıkıyor. Fiyat burada ikinci planda kalıyor. İnsanlar marka konutlarda kaliteli ürün kullanıldığını biliyor ve işini şansa bırakmak istemiyor. Bu yüzden de verdiği paraya bakmıyor. Bu kesim genelde üst gelir seviyesinden oluşuyor. Eğer kent dışında ev alıyorsa, fiyat avantajına dikkat ediyor. Çünkü doğal olarak aldığı konutun ileride değer kazanmasını ve kar etmeyi istiyor. Eğer ev alırken öncelikleri sıralamamız gerekirse; 'Fiyat, doğru ürün, doğru mimari, doğru konum, doğru firma' olarak sıralayabiliriz. Bunların dışında evin özelliklerine gelirsek de balkon İzmirli'nin olmazsa olmazı. Ancak alışık olduğu büyük balkonları almak artık İzmirli için büyük lüks. Çoğu orta sınıf İzmirli'nin de kesesini aşıyor. Büyük metrekareler de İzmirli için önemli. Ancak artık bu da lükse girmeye başladı. İnsanlar bu yüzden kent merkezi dışında daha ucuza ulaşabilecekleri lükse yöneldi. Çocuklu aileler için çocuğun okuluna yakınlık büyük önem teşkil eden diğer bir ayrıntı.

Evi almaya kadın ve çocuk karar veriyor...

First Class Trust Union Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay

İzmirliler ev alırken çocukların isteğini ön planda tutuyor. Ardından da hanımların beklentileri geliyor. Evi alıp almamaya karar verenler çocuk ve kadınlar. Çocuğun okuluna yakınlık en önemli konu. Konutun özelliklerine gelince, lokasyon birinci sırada. Burada herkes kendi oturduğu yere yakın projelerde yer almak istiyor. Güzelbahçe'de yaşayan birinin, Çiğli tarafından ev alması çok zor. Ardından da evi satın alırken, evi satanın alıcı üstünde yarattığı güven geliyor. Kısaca insani ilişkiler. Bu da, projeye güven duyulmasını sağlıyor. İnsanlar doğru yatırım yaptığına inanıyor. Siteler elbette öncelikli. Sosyal donatı alanları ve güvenlik zaten, artık olmazsa olmazlar arasında. İzmirliler eski alışkanlıklarına da devam etmek istiyor. Mesela, balkon, geniş metrekare, evin diğer iç özellikleri belirleyici oluyor. Toplu taşımaya yakınlık, yarı yarıya önemli.  

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.