1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İzmirli Emlakçılar Sertifikalarını Aldı
İzmirli Emlakçılar Sertifikalarını Aldı

İzmirli Emlakçılar Sertifikalarını Aldı

Mesleki Yeterlilik Belgesi sürecinde eğitim gören ve sınava girip belge almaya hak kazanan ilk 25 emlakçıya sertifikaları düzenlenen törende verildi.

A+A-

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası, emlak sektörüne yönelik Usta Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarına devam ediyor. Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme süreçleri ile emlakçıların standartları ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, herkesin emlakçı olmasının önlenmesi ve vatandaşlara da daha kaliteli güvenilir hizmetler sunulması planlanıyor.

Usta Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Belgesi sürecinde eğitim gören ve sınava girip belge almaya hak kazanan ilk 25 kişiye sertifikaları düzenlenen törende verildi. Törene, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ile İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu da katıldı.

Avrupa Birliği uyum sürecinin pek çok alanda olduğu gibi çalışma hayatına da bazı yenilikler ve değişiklikler getirdiğini ifade eden İESOB Başkanı Mutlu, "Bu yenilikler içinde, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu da bulunmaktadır. Mesleki yeterlilik belgeleri, Meslek Yeterlilik Kurulu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca  yürütülen değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olanların, mesleklerinde ulusal yeterliliğe sahip olduklarını gösteren belgelerdir. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin iktisadi işletmesi olan 'İESOB USTA Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi' 2016 tarihinden bu yana sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmektedir. Belgelendirme alanlarını daha da arttıracağız. Esnafın ne iş yapıyorsa yapsın yetki belgesi olması lazım. Nasıl ki doktor olmayan kişiye muayene olmuyorsak, eczacı olmayandan ilaç almıyorsak insanlar emlakçı olmayandan da ev almamalı. Eğer belgesi olanlarla çalışırsak üretici ve tüketici arasında çok daha iyi bir alışveriş olacaktır" diye konuştu.

BAŞVURULAR İZEKO'YA

Sınava girip belge almayı başaran 45 kişi içinden ilk 25'ine belge verdiklerini ifade eden İZEKO Başkanı Güleroğlu ise, çalışmaların devam ettiğini Kuşadası'nda da 19 kişinin sınava katıldığını söyledi. Büyük emek verdikleri Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği'nin çıktığını sözlerine ekleyen Güleroğlu, "Yönetmeliğe göre emlakçıların Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi alması gerekiyor. Taşınmaz ticaretteki sistemde artık emlakçılığın şeklini değiştirdik. 30 metrenin altında emlak ofisi açamıyorsunuz, en az lise mezunu olmanız lazım ve mesleki yeterlilik kurulundan yeterlilik belgesi alma şartı gerekiyor. Belgeyi alma şartı sadece üyelerimize değil, Türkiye'de bu mesleği yapmak isteyen herkes için geçerli. Bu belgeyi almak için kişiler odamıza başvuracak, sınavlara girerek başarılı olacak ve bu belgeyi alacak" diye konuştu.

Yeni çıkan bu yasa ile ilgili yanlış bilgiler olduğunu ifade eden Güleroğlu, "Mesleki Yeterlilik Kurulu'ndan yani bizden alınan bu belgenin taşınmaz ticaretindeki yetki belgesiyle eş değerliliği yoktur. Dükkan açtığınız takdirde yeterlilik belgesi, odanın kayıtlı faaliyet belgesi ve lise diplomasını Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'ne girersiniz. Sistemde de Ticaret Bakanlığı size iki tane müfettiş gönderir, sizin mezuniyetiniz, belgeleriniz kontrol edilir ve sonrasında uygunluk raporu verilirse çalışmaya başlarsınız. Dükkan açmak ve çalışmak için sadece yeterlilik belgesi yeterli değil" açıklamasında bulundu.

BAKANLIK DENETLEYECEK

Artık herkesin emlakçılık yapamayacağını ifade eden Güleroğlu, "Emlakçının önceden alınan eğitim belgeleri ve 5 Haziran'dan önce oda kaydı, işyeri kaydı varsa bu kişiler muafiyet kazanıyor.  2 Aralık'a kadar her emlakçının haklarını kaybetmemesi için yetkili belgelendirme sistemine girerek bu belgeyi alması lazım. Bu süreci kaçırırsa haklarını kaybediyorlar. Aralık'tan sonrada bakanlığın denetimleri başlayacak ve sapla saman ayrılacak 2020'de herkesin bu işi yapamayacağını göreceksiniz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.