1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İzmir Valiliği Kaçak Yapıları Yıkmayan Belediyelere Soruşturma Açacak
İzmir Valiliği Kaçak Yapıları Yıkmayan Belediyelere Soruşturma Açacak

İzmir Valiliği Kaçak Yapıları Yıkmayan Belediyelere Soruşturma Açacak

İzmir Valiliğibelediyelere gönderdiği yazıda imara aykırı yapıların yıkılmasını istedi. Valilik bütçe yetersizliği, yıkım ihalesine kimsenin girmediği, personel ve araç yetersizliği” gerekçesinin artık geçerli olmadığını belirtti.

A+A-

İzmir depreminin ardından İzmir Valiliği çok önemli bir karar alarak ilçe belediyelerine genelge gönderdi. Vali Yavuz Selim Köşger imzalı resmi yazıda 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olan yapıların yıkılması istendi.

Yıkımı gerçekleştirilmesi gereken kaçak yapılara ilişkin olarak belediyelerin; bütçe yetersizliği, yıkım ihalesi yapıldığı ancak ihaleye kimsenin katılmadığı, eleman-araç ve gereç yetersizliği nedeniyle yıkımların gerçekleştirilemediği yönünde yanıtlar verdiğini belirten valilik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Valilik, yıkımı yapılacak yerlerin listesini acil olarak isterken yıkım alanları ve binaların da hazır hale getirilmesini talep etti. Belediyelerin valiliğe göndereceği yıkım listesine ilişkin makine ve ekipman desteğinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından karşılanacağını vurguladı. Valilik, denetçi belgesine sahip personel nezaretinde yıkım desteği verileceğini anlattı.

İŞLEM YAPILACAK

Yazıda; yapı kayıt belgesi iptal edilen, yapı tadil zaptı düzenlenerek yıkılacak olan ve doğal SİT alanlarında kalıp yıkımı gerçekleştirilmesi gereken yapılara ilişkin belediyelerin 29 Ocak tarihine kadar listeyi valiliğe iletilmesi gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca, yıkım işlemleri yapılmaması halinde sorumlular hakkında İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunacağı vurgulanırken, “4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında işlem tesis edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Egedesonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.