1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İzmir Körfezine İnşa Edilecek 2 Adanın Detayları Belli Oldu
İzmir Körfezine İnşa Edilecek 2 Adanın Detayları Belli Oldu

İzmir Körfezine İnşa Edilecek 2 Adanın Detayları Belli Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Körfez Limanı Rehabilitasyon Projesi kapsamında inşa edeceği 2 adanın imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Yapılacak adaların detayları ve kullanım amacı da netleşti.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD tarafından İzmir Körfez Limanı Rehabilitasyon Projesi kapsamında akıntı iyileştirme çalışmaları ile 13 kilometre uzunluğunda bir kanalın açılması planlanıyor. -8 metreye kadar yapılacak kazı çalışması ile 24 milyon 840 bin metreküp tarama malzemesi çıkarılacak. Proje kapsamında toplamda taranacak olan 46.990.000 m³ tarama malzemesinden 26.268.000 m3 malzeme doğal yaşam adalarına getirilecek.

Denizden çıkarılacak tarama malzemeleri ile İzmir körfezinde 2 yeni ada inşa edilecek.

2 ADANIN BÜYÜKLÜĞÜ 3 MİLYON 750 BİN METREKARE

Doğal Yaşam Adaları, İzmir Körfezinin kuzey kıyısında, Ramsar Alanı olarak ilan edilmiş koruma sahasının, hemen güney sınırında yer alacak. Bu adaların ilki yaklaşık 1.250.000 m² ve ikincisi 2.500.000 m² yüzey alana sahip olacaktır.

Adaların bulunduğu bölgede mevcut durumda su derinliği ortalama olarak sırasıyla 7 ve 11 metreler mertebesindedir. Adaların üst kotlarının, su seviyesi değişimleri vb. etkiler de gözetilerek +2.00 m kotunda olması öngörülmektedir.

ADALARDA TESİS YAPILACAK MI?

Adalar inşa edildikten sonra tamamen kendi haline bırakılacak ve insan erişimi engellenecek. Flora ve faunanın kendi ekolojik dengesi ile gelişmesine izin verilecek. Adalara herhangi bir amaçla erişim imkanını sağlayacak tesis ve yapı yapılmayacak.

BÜYÜKŞEHİR VE İZSU DIŞINDAKİ GEMİLERİN SEYRİNE KAPALI OLACAK

Adaların etrafı denizden yüzer işaret şamandıraları ile işaretlendirilerek İZSU ve İzmir Büyükşehir Belediyesi haricindeki gemi ve tekne seyrine kapalı olacaktır. İnşaatı ve rekreasyonu tamamlanan ve kendi haline bırakılan adaların herhangi bir bakım onarım ihtiyacı bulunmayacaktır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum