İzmir En Çok Konut Satılan 3. İl

İzmir En Çok Konut Satılan 3. İl

Propertyist Gayrimenkul Danışmanlık'ın gerçekleştirdiği araştırma ve sektör analizine göre 2017 Ocak ayı itibariyle Türkiye'de son 5 yılın en fazla konut satışı gerçekleşti. İzmir ise en çok konutun satıldığı 3'üncü il oldu

A+A-

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Propertyist’in, 2017 Ocak verilerini değerlendirdiği araştırmaya göre, 2017 Ocak ayı itibariyle konut satışları Türkiye’de yüzde 12,8 artış göstererek, 95 bin 389 adede ulaştı.

2017 Ocak ayı itibariyle konut satışları İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da sırasıyla;  yüzde 2, yüzde 19, yüzde 8 ve yüzde 10 artış gösterdi. Antalya'da ise yüzde 3 düşüş görüldü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre sıralama değişmedi.

HER İKİ KONUTTAN BİRİ "İLK SATIŞ"

2017 Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde satılan 95 bin 389 adet konutun yüzde 46’sı, konutun ilk defa satılması anlamına gelen "ilk satışlar" oluşturdu. Bu oran satılan her iki konuttan birine tekabül ediyor. Yapılan araştırmaya göre yatırımcının yeni konuta olan talebinde artış gözlemlendi.

YABANCIYA SATIŞTA IRAKLILAR ZİRVEDE

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışları incelendiğinde, 2017 Ocak ayında toplam bin 398 adet konutun yabancılara satıldığını gözlemlenmekte. Yabancılara yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalış göstermiş olup, en fazla konut satılan alan yatırımcıların başında ise Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geliyor. Yabancılara yapılan toplam satışlar içerisindeki Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşlarının payı sırasıyla; yüzde 20, yüzde 10 ve yüzde 8 şeklinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.