İnşaat Sektörü 2017’yi İyi Geçirecek!

İnşaat Sektörü 2017’yi İyi Geçirecek!

2017 için sektör olarak umutlu olduklarını söyleyen MOD Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Yirik, piyasaların düzelmesine paralel olarak yıl içinde kampanyaların hızlanacağını, konut fiyatlarının ise yükseleceğini belirtti.

A+A-

İnşaat sektörünün hızlı bir gelişim içinde olduğunu ifade eden MOD Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Yirik, Türkiye’nin son 10 yıllık ekonomik büyümesinde inşaat sektörünün büyük rol oynadığını kaydetti. Türkiye’nin mevcut yapı stoğuna ve ihtiyaçlarına bakıldığında daha yapılması gereken çok iş olduğunu söylemenin mümkün olduğunu ifade eden Yirik, geçmiş on yılda olduğu gibi önümüzdeki on yıllarda da bu rolün değişmeyeceği düşüncesinde olduğunu belirtti. 

Bu kapsamda 2016 yılına ilişkin değerlendirmede bulunan Yirik, ilk üç çeyrek itibariyle sektörün istenilen rakamları yakalayamadığını dile getirerek, ancak  son çeyrekte gerek faizlerin düşmesi gerekse siyasal ortamın görece düzelmesiyle birlikte ciddi bir ivme yakalandığını söyledi. 

2017’de piyasa düzelecek, konut fiyatları yükselecek

2017’nin çok daha ciddi satış rakamlarının yakalanacağı bir yıl olacağını belirten Yirik, konjonktürün etkisiyle piyasaların düzeldiği bir sene öngördüklerini ifade ediyor. Yirik, faiz oranlarının düşmesiyle birlikte 2017’de konut fiyatlarının artacağını ve kampanyaların hız kazanacağını kaydetti. Kampanyaların sektöre canlılık getirdiğini ve satışları hareketlendirdiğini söyleyen Yirik, halihazırda MOD Bahçelievler için sürdürdükleri kampanyada %10 indirim yaptıklarını belirtti. 

Kentsel dönüşümde artık hata yapılmamalı

Kentsel dönüşüm projelerinin yapı sektörü açısından büyük önem taşıdığını belirten Yirik, bu konuda çok hassas olunması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Kentsel dönüşüm projeleri geniş kapsamlı, geniş katılımlı yürütülmeli, ilgili tüm çevrelerin geniş katılımıyla planlı, programlı, sağlıklı ve güvenli konutlar üretilmelidir. Bu alanda iyi ve doğru örnekler olduğu gibi planlaması gereğince yapılmamış örnekler olduğunu görüyoruz. Kentsel dönüşümün önemli bir bölümünü kentsel yenileme oluşturuyor. Projeler geliştirilirken yeşil alanlar, parklar, kamusal alanlar dikkate alınmalı ve süreç şeffaf bir şekilde yönetilmelidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.