İnşaat Sektörü 2017'ye Büyük Umutlarla Giriyor

İnşaat Sektörü 2017'ye Büyük Umutlarla Giriyor

Bu yıl yaşanan olumsuz olaylardan en az yarayla çıkmayı başaran Türkiye, yeni yıla da aynı pozitif havayla giriyor. Ekonomideki her gelişmenin doğrudan etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe de, ‘Yıla nasıl başlarsan öyle gider’ umudu haki

A+A-

Yeni yatırımlar yapmanın da durgunluk dönemlerini gidermek için önemli bir hamle olduğunu ifade eden Pala, “Özellikle iş dünyası, olumsuz durumlardan yükselerek çıkmak için yeni hamleler yapmak zorundadır. Ülkemiz son aylarda gerçekten çok sıkıntılı zamanlar yaşadı. Ancak bu durumu olumluya çevirmek hepimizin elinde. Bu ortamlar, normal şartlarda yapılmayacak kampanyaların, ele geçirilemeyecek fırsatların ortaya çıktığı dönemlerdir. Amaç, yatırıma teşvik etmek, ülkemizi güzel günlere ulaştırabilmek. Biz de bu yüzden Ankara’nın en yüksek iş ve yaşam merkezi Regnum Sky Tower’da durgunluğa karşı durabilmek için ‘Yıl sonuna kadar yüzde 18 KDV bizden’ kampanyası başlattık. Bizi güzel günlere ertelenmeyen yatırımlar, sahip çıkılan ekonomi götürecektir” şeklinde konuştu. 

-Konutta rekor gelebilir 

Geçen yıl 1 milyon 289 bin 320 konut satılmasına karşın, 2016’nın ilk 10 ayında 1 milyon 66 bin 85 konutun satıldığını anımsatan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, rakamlara göre yıl sonunda konut satışında yeni bir rekorun gelme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Bu durumun, yaşanan olumsuz olaylarda bile yatırımcının ‘güvenli liman’ konuta yöneldiğini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Bezci, “Türkiye, bu yıl çok sayıda olumsuzluk yaşasa da, ne kadar güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. Birikimi olanlar da bu süreçte gayrimenkule yatırım yaparak, parasının değer kaybetmemesini sağladı. Elbette her zamanki gibi, sağlam, tecrübeli, olumsuzluklardan etkilenmeyecek kadar güçlü firmaların ürettiği projelere yatırım yapanların kazançlı çıktığı bir dönem oldu. BESA Grup olarak hayata geçirdiğimiz Kent İncek projemize olan büyük ilgi de bunun bir kanıtı diyebilirim. Yeni yılda, ülkemizin huzurlu günlere kavuşacağına, ekonomik anlamda da sıkıntılardan uzaklaşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

-2016 kalite ve güveni öne çıkardı

İnşaat sektörü için genel anlamda 2016’nın durgun bir yıl olarak geçtiğini, ancak bu sürecin kaliteli projeleri daha fazla öne çıkardığını vurgulayan İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, 2017’den oldukça umutlu olduğunun altını çizdi.

Özçelik, şunları söyledi:

“Türkiye’nin iç dinamiklerinde yaşanan olumsuzluklar kadar, komşularımızda yaşanan sorunlar da mevcut durumu çok etkiledi. Siyasi olarak iktidarımızın verdiği güven bizi rahatlatsa da, ülkenin geneli için ne yazık ki durum çok da böyle değil. Dövizdeki artışın son birkaç aydır hızlanması da inşaat sektöründe bir hayli durgunluğa sebep oldu. Ama 2017’den çok umutluyuz. Yatırımlarımızı da bu beklentiyle devam ettiriyoruz. Dövizin belli bir noktaya oturmasından sonra özellikle piyasadaki alıcı müşterilerimiz bir noktada karlarını realize edecektir. İnşaat sektöründe, yeni başlayanlar projelerden çok, hayata geçirdiğimiz One Tower Diplomatique gibi tamamlanmış konutlardaki fiyatlamaların müşteriler için cazip bir noktada olacağını görüyoruz. Bu noktada da Türkiye’yi 2017’de, özellikle ilk çeyreğinden sonra daha stabil bir ekonomi beklediğini ümit ediyorum.”

-Alıcı, konut sektörüne yeniden güvenecek

Bu yılın kendileri için verimli bir yıl olduğunun altını çizen YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, “Çünkü 2016, büyük yatırımlara ilk adımı attığımız yıl oldu. Ankara’da Nefis Çankaya Evleri ve EMLAK KONUT GYO ile KOORDİNAT Çayyolu projelerine başladık. Genel itibariyle 2016 YP İnşaat için oldukça verimli geçti” ifadelerini kullandı.

Çankaya, 2016’nın YP İnşaat özelinde de farklı bir anlamı olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bu yıl YP İnşaat’ın 20’nci yılını kutlama onuruna eriştik. Bu bizim için yüksek derecede motive edici oldu. Tabii genel itibariyle 2016 bir takım sıkıntıların yaşandığı bir yıldı. Ama umuyorum ki, 2017 yılında bu sıkıntılar geçecek ve ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe iyi yatırımlar hayata geçmeye devam edecek. Alıcıların da sektöre daha fazla güven duyacağına, memleketimizin daha iyi bir noktaya geleceğine yürekten inanıyorum. 2017 yılının herkes için umut ve mutluluk dolu olmasını temenni ediyorum.”

-Arsanın yıldızı 2017’de de yükselecek

Gayrimenkulün 2016’da yatırımcısına ciddi kazanç sağladığının altını çizen ONURSAL Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, özellikle parasını dövizde bekletenlerin yatırımlarını gayrimenkule çevirmesinin en karlı olduğu dönemlerden birinin yaşandığını kaydetti.

Öngün, “Yalnızca konut değil, arsaya yapılan yatırım yapanlar da bu yıl oldukça karlı çıktı. Kentlerin büyümesine paralel daha çok öne çıkmaya başlayan arsa yatırımları, konut projelerinin artışıyla çok daha kazançlı olmaya başladı. Önümüzdeki dönemde de yine arsa yatırımlarının çok daha öne çıkacağını, şehir merkezlerinin gelişmesiyle arsa alıp kenara atanların ise yakın gelecekte büyük kazançlar sağlayacağını söylemek mümkün” ifadelerini kullandı. 

-Gelecek yıl çok daha iyi olacak

BEKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Karahasanoğlu, 2016’daki tüm olumsuzluklara, hemen her gün yaşanan olağanüstü gündemlere karşın 30 yıllık firmalarının en büyük yatırımlarına başlamış olduklarının altını çizdi.

Karahasanoğlu, şöyle devam etti:

“Aslında bu ülke işadamının kararlılığı, ülkesine ve milletine gösterdiği güvenin küçük bir örneğidir diyebilirim.  Ülkemizde sıradan bir günde artık bize göre sıradan bir gündem, Avrupa’nın çok sayıda ülkesinde meydana gelse belki de aylarca kendilerine gelemezler. İşte bu dinamizmi arkamıza alarak 2017’de de yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Özellikle Ankara’da alt yapı anlamında büyük aşamalar kat ettiğimiz projelerimizi yükseltip, BEKAŞ İnşaat kalitesini ve farklılığını Başkentliler’le tanıştıracağız. Biz belki de çok sayıda kişiden farklı olarak gelecek yılın önceki yıllardan çok daha iyi olacağına inanıyoruz. Çünkü Türkiye zorlu testleri başarıyla geçti ve arkasından oynanan oyunlara cevap verebileceğini gösterdi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.