İnşaat Maliyetleri Fiyat Artışının Üstünde!

İnşaat Maliyetleri Fiyat Artışının Üstünde!

Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 yılı Aralık ayı sonuçlarına göre, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.47 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 71

A+A-

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 yılı Aralık ayı sonuçlarına göre,  Aralık  ayında bir önceki aya göre %0.47 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %71 oranında artış yaşandı. Aralık ayında bir önceki aya göre İstanbul Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0,62 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.29 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Nisan 2016’dan beri en yüksek aylık artış Aralık 2016’da gerçekleşti fakat kur nedeniyle inşaat maliyetleri de yükselerek inşaat fiyat artışının üzerinde kaldı’ diyerek inşaat maliyetlerindeki artışa dikkat çekti. Gür ayrıca, “Anadolu yakasındaki konut fiyat artışının sebebi olarak kentsel dönüşümün de etkisiyle artan markalı konut projelerini ve ulaşım akslarındaki yatırımları işaret etti. Anadolu yakasında hayata geçirdiğimiz Resim İstanbul projemiz buna güzel bir örnek teşkil ediyor zira 2014 yılından bu yana  yüzde yüze yakın değer kazandı’’ dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.