1. HABERLER

  2. İMAR

  3. İmar Kanunu Değişiyor!
İmar Kanunu Değişiyor!

İmar Kanunu Değişiyor!

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına daire kanun teklifi ile imar kanununa 'Mekansal Strateji Planı' başlığı eklendi. Kanun değişikliği TBMM Çevre Komisyonu'nda kabul edildi.

A+A-

TBMM Çevre Komisyonu'nda  Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Kanun kapsamında imar planlarında değişikliğe gidildi. Buna göre, İmar Kanunu sil baştan değişiyor. Yeni imar planı 1 Haziran 2019'dan itibaren hazırlanıp onaylanacak. 

İmar Kanunu, Mekansal Strateji Planı ile değişiyor

İmar Kanunu'na, "Mekansal Strateji Planı" başlığı eklendi. Buna göre, ekonomik, sosyal politikalar ve çevre politikaları ile stratejilerini mekanla ilişkilendirerek fiziki gelişme ve sektörel kararlar ülke bütününde ve gerekli görülen bölgelerde hazırlanan, raporu ile bütün olan plan" şeklinde tanımlanan Mekansal Strateji Planı doğrultusunda değişim gösterecek. 

İmar planları bölünüyor

Mekansal planlar kapsamında "Çevre Düzeni Planları" ve "İmar Planları" kademeleri oluşacak. İmar planları ise "nazım imar planı" ve "uygulama imar planı" olarak bölünecek. Her plan, bir üst kademedeki plana uygun olarak hazırlanacak.

Mekansal strateji planları kapsamında; kalkınma planı ile varsa bölge planları, bölgesel gelişme stratejileri ve diğer strateji belgelerinde sunulan planlar tespit edilecek.

Nazım imar planlarına izin

Büyükşehirlerde 1/25.000 ölçekli nazım imar planının yapılmış olması halinde, gerekli görülen bölgelerde 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının yapılması engellenemeyecek.

İmar mevzuatına konu edilen verilere göre, gelişen teknolojinin getirdiği yeni teknikler dikkate alınıp "orto-görüntüler" de dahil ediliyor.

Yeni imar planı kapsamında; kamu kurum ve kuruluşları tarafından inşaatın yapımına ve denetimine ilişkin hizmet alımı yapılmış ise inşaatın yapımına ve denetimine ilişkin her türlü fenni mesuliyet kamu kurum ve kuruluşu adına danışman firmanın mimar ve mühendisler tarafından üstlenecek.

Ruhsatsız yapılar yıkılacak

Ruhsatsız veya mevzuata aykırı başlanan yapılar, idare tarafından tespit edildiğinde mühürlenip ve inşaatı da durdurulacak. Ruhsata bağlanamayacağı veya aykırılıklarının giderilemeyeceği tespit edilen yapılar, bir aylık süre beklenmeden belediye veya valilik tarafından yıkılacak.

Yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.