Folkart'a Teşekkür, İzmirli Müteahhitlere Sitem

Folkart'a Teşekkür, İzmirli Müteahhitlere Sitem

Uzundere kentsel dönüşüm projesi ihalesine teklif veren olan Folkart'a Büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan teşekkür geldi. Kocaoğlu, "Uzundere için cesur birine ihtiyaç vardı. Folkart buna cesaret etti. Neden başkasının ihaleye girmediğini İzmi

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Uzundere'de hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinin yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini de hatırlatarak şöyle devam etti, "Kentsel dönüşümde ağır çalışmakla çok eleştirildik ve çok yıpratıldık. Çünkü yeni bir model kuruyoruz. 5606 sayılı yasa çıktı. Gayrimenkulü gasp etti. Hiçbir faydası olmadı. Biz İzmir'e özgü hakkaniyetli, adil; orada yaşayan, o muhitteki insanları koruyarak, eğer bir rant yaratılacaksa bu değeri de oradaki insanlara bırakmak üzerine, Belediye’ye ve kamuya bir kuruş talep etmeden bir proje geliştirdik. Bu projede işe girecek cesaretli birine ihtiyaç vardı. Birisinin girip bir örnek oluşturması lazımdı. İlk projede uzlaşıda kantarın topuzunu vatandaş lehine kaçırdığımız için belki de kar edemeyecekti. Buna Folkart cesaret etti. Neden başkasının girmediğini İzmirli müteahhitlere sormak gerekir."

Başkan Kocaoğlu kentsel dönüşümde kurdukları sistem ve belediyenin hakemliği sayesinde yüklenici firmanın da, vatandaşların da mağdur edilmeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu örnekten sonra, umuyorum çorap söküğü gibi gidecek. İzmir kenti, yollarıyla, sosyal alanlarıyla otoparklarıyla, kent ormanlarıyla yaşanılası bir kent olacak. Kent, yoğunluğu artırarak, altyapısını büyütmeden, otoparkı büyütmeden, yık binayı yap binayı anlayışıyla dönüşmez. İnanıyorum ki, binaların kaba inşaatı ortaya çıktığında kentsel dönüşümün amacının ne olduğunu herkes görecek. Diğer semtlerimizdeki vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu oraya gidip o kentsel dönüşüm bölgesinden daha konforlu olduğu için bina alacak. Birisi kalkıyor, '2 kat, 3 kat fazla verilse ne olur' diyor. Planlama bir bilim, sürekli kat yükselterek olmuyor bu iş. Bayraklı'da da, Örnekköy'de de, Aktepe-Emrez'de de, Ballıkuyu'da da bu uzlaşı sağlanacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.