Eviniz Kentsel Dönüşüme Giriyor mu? Hemen İnternetten Öğrenin

Eviniz Kentsel Dönüşüme Giriyor mu? Hemen İnternetten Öğrenin

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşınmazlara ait imar durum belgelerini, bilgi amaçlı olarak internette sunmaya başladı. Vatandaşlar, evlerinin kentsel dönüşüm alanlarında kalıp kalmadığını artık kolaylıkla öğrenebiliyor.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, evleri kentsel dönüşüm alanlarında kalan vatandaşlar için yeni bir uygulamayı hayata aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin resmi web sitesi http://www.izmir.bel.tr adresinden yayımlanan 2 Boyutlu Kent Rehberi uygulamasına giren vatandaşlar, buradan durumlarını sorgulayabilecekler.

Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan uygulamayla, vatandaşlar adreslerine ilişkin bilgileri sisteme yükleyerek kentsel dönüşüm sorgulaması yapabilecek. E- belediyeciliğin önemli hizmetlerinden birisi olan uygulama sayesinde vatandaşlar, en sağlam ve güvenilir şekilde kendi durumlarını öğrenebilecek.

Sistemdeki plan ve adres bilgilerini düzenli olarak güncelleyerek İzmirlilere doğru bilgileri sunduklarını söyleyen yetkililer, “Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere, Ege Mahallesi, Bayraklı, Ballıkuyu, Aktepe- Emrez ve Örnekköy'deki kentsel dönüşüm projelerini sisteme entegre ettik. Vatandaşlar kendi taşınmazlarına ait bilgilere bakarken, binalarının kentsel dönüşüm alanı içinde kalıp kalmadığını öğrenebilecek. Bu sayede kulaktan dolma bilgilere değil, güncel imar planlarına ulaşılarak karışıklığın önüne geçilmiş olacak” dedi.

İzmir yine örnek oldu

Türkiye'de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan "Coğrafi adres bilgi sistemleri", Türkiye'ye de örnek oluyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen, "Mekansal Adres Kayıt Sistemi" (MAKS) olarak adlandırılan ve tüm Türkiye için konumsal adres bileşenlerini tek bir veri tabanına aktarmayı amaçlayan ulusal projenin esin kaynağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan "Coğrafi bilgi sistemi" çalışmaları oldu.

2003 yılında Konak ilçesi pilot seçilerek başlatılan çalışmada, ilçeye ait tüm mahalle sınırları, bina, yol ve kapı numarası bilgileri fotoğraflanarak veri tabanına aktarıldı. Güncelleme çalışmaları halen devam eden proje kapsamında 21 ilçe verileri sorgulanabiliyor, ayrıca 6360 sayılı yasa ile Büyükşehir sınırlarına dahil edilen 9 ilçe bilgileri de büyük oranda sisteme aktarıldı. Veriler anlık olarak “Gerçek Zamanlı Harita Yayını” uygulamasından da görülebiliyor. Uygulama açıldığındaveri tabanında kayıtlı bulunan en son ve güncel veriye ulaşılabiliyor.

Sistemdeki mevcut bilgiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanında kalan 30 ilçedeki bin 294 mahalle/köy, 55 bin 679 adet yol, 164 bin 594 yol fotoğrafı, 959 bin 559 bina, 2 milyon 27 bin 626 bina fotoğrafı, 1 milyon 201 bin 417 kapı numarası, 1 milyon 978 bin 365 bağımsız bölüm ve 11 bin 500 önemli yer verisinden oluşuyor. Adres verileri, ilçe belediyelerinde görevlendirilen Adres ve Numaralama Şube Müdürlüğü personelleri tarafından güncelleniyor. Sistem Ocak ayından bu yana yaklaşık 120 bin kez vatandaşlar tarafından kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.