Emlak Konut Kampanyasına İzmir'den Tam Destek

Emlak Konut Kampanyasına İzmir'den Tam Destek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından inşaat sektörünün durgunlaşmasını engellemek amacıyla Emlak Konut GYO'nun başlattığı kampanyaya inşaat firmaları ve yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor.

A+A-

Art arda dev firmalar kampanyada yer alabilmek için harekete geçerken, konut kredisinde yüzde 25'ten 20'ye indirilen peşinat tutarları ve 0,7'ye düşen faiz oranları vatandaşı gayrimenkule yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Emlak GYO'nun başlattığı ve ardından Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) de destek verdiği kampanyayı değerlendiren İzmir'in inşaat sektöründeki öncü isimleri girişimin sektörde ciddi bir canlanma yaratacağını söyledi.

Faizerin daha da indirilmesi gerektiği konusunda hemfikir olan sektör temsilcileri, emlakta yoğun ilgi gören İzmir'de arsa üretiminde yaşanan sorunların da bir an evvel çözüme kavuşması talebini yineledi.

 

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır

FAİZLER DAHA AŞAĞI ÇEKİLMELİ

Her dönem en iyi yatırım aracı emlaktır. 15 Temmuz'dan sonra ilk pazartesi günü 2 buçuk milyar dolara yakın dövizin bozularak TL'ye geçildiğini gördük. Milletimiz elindeki dövizden TL.'ye geçerek devletimizi destekledi. Ayrıca yaşananların ardından inşaat malezemesi satışında ciddi bir talep geldi. İnsanlarımızın mevduatlarını gayrimenkule yönledirmesi için de bir hareketlilik başladı. Emlak Konut'un da bu yönde attığı adım sektörümüz açısından oldukça önemli. Bu adım, zaten gayrimenkule doğru kayan talebi daha da hızlandıracaktır. Bu da 200 yan sektöre iş sağlayan inşaat sektörünün büyümesinde ve doğal olarak buna bağlı her alanda istihdamın artmasında önemli bir etken olacaktır. Faizlerin daha da aşağı çekilmesi yönünde hükümetimiz gerekli adımları atmaya da devam edecektir.

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz

PSİKOLOJİK DOPİNG ETKİSİ

Gayrimenkul sektörünün önündeki en büyük engel yüksek faizlerdi. Emlak konut garantörlüğü ve sağladığı düşük faiz oranlarıyla konut satışlarının büyük ölçüde artacağını düşünüyorum. Yine de süreci yakından takip etmek gerekir. Sektörde büyük küçük ölçekli pekçok müteahhit ve işadamı var. Kimlerin ve hangi kriterlerde katılabileceğini bilmek gerekiyor. Kısa süre önce ülkemizde yaşanan darbe girişimiyle bir grup yatırımcı bekle gör anlayışıyla hareket ediyordu. Emlak Konut'un bu girişiminin inşaat sektörüne psikolojik anlamda da doping etkisi yaratacağını düşünüyorum.

 

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı

6 AYLIK İHTİYACI KARŞILAR

İzmir’de önemli olan arazi üretmek. Üretilen bu 15 bin konut İzmir’in 6 aylık ihtiyacını karşılar. Kente her yıl 60 ila 85 bin kişi göç ediyor. İzmir’in her yıl 50 bin civarında yeni konuta ihtiyacı var. Fakat halen devam eden 52 projedeki 15 bin konut, kentin sadece 6 aylık ihtiyacını karşılar. Ama asıl sorun İzmir’de daha fazla arsa oluşturmak. Arsa olmadıktan sonra proje de fazla yapılamıyor.

İzmir’de hem gayrimenkul firmalarının hem de yatırım amaçlayan insanlar anlamında önü çok açık. İnsanların yatırımları daha fazla değer kazanacaktır. Zira İstanbul - İzmir otoyoluyla 3 saat gibi bir sürede İzmir’e gelinip gidilebilecek. Uçağa bile gerek kalmayacak. Bu açıdan İzmir ile İstanbul birleşmiş durumda. Yakında İzmirliler, İzmir’de kiracı haline gelecek. Çünkü İzmir’deki konut fiyatları istanbullular'a ucuz geliyor. Eğer İzmirliler ellerini çabuk tutmazlarsa, İzmirliler'in bu kentte ev sahibi olmaları gittikçe zor olacak. Benim için İzmir’de inşaat sektörü, İstanbul’un bile önünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.