1. HABERLER

  2. KENTSEL DÖNÜŞÜM

  3. Deprem Sonrasında Kentsel Dönüşüm Ofislerinde Yoğunluk Arttı
Deprem Sonrasında Kentsel Dönüşüm Ofislerinde Yoğunluk Arttı

Deprem Sonrasında Kentsel Dönüşüm Ofislerinde Yoğunluk Arttı

İstanbul'da 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaş evini dönüştürmek için harekete geçti. Depremin ardından kentsel dönüşüm ofislerinde yoğunluk yüzde 50 arttı.

A+A-

Deprem gerçeği ile yüzleşen İstanbul'da 5.8'lik sarsıntıdan sonra dikkat çeken bir tablo yaşanmaya başlandı. Daha önce aralarında anlaşamadığı için kentsel dönüşüm için inşaat şirketleriyle bir araya gelemeyen ev sahiplerinin ortak bir şekilde teklif almaya başladıkları öğrenildi. Kentsel dönüşüm şirketleri yoğunluklarının yüzde 50 arttığını söyledi.

Türkiye’yi uyaran İstanbul’daki 5.8’lik depremin ardından 1999’daki Gölcük felaketinden sonra neredeyse hiçbir hazırlık yapmadığımız ortaya çıktı. Korkutan tabloda 20 yılda kentsel dönüşümün de yerine getirilmediği gözler önüne serildi. Öyleki, megakentte 2 milyon konutun ne güçlendirildiği ne de yenilendiği açıklandı. Acı tablonun ardından da orta şiddette olmasına rağmen büyük paniğe neden olan depremde 189 binanın ağır hasar aldığı kaydedildi. Bu süreçte ise yönetenler dışında halkın vurdumduymazlığı ise çarpıcı bir örnekle gün yüzüne çıktı. Kentte deprem testi gerçekleştiren firmalara depremden sonra yapılan başvurularda patlama yaşandı. Öyleki talepleri karşılamakta güçlük çeken firmalar 4 ay sonrasına bile randevu vermeye başladı.

Karar ise benzer bir tablonun farklı bir alanda yaşandığı bilgisine ulaştı. Depremden sonra özellikle Avcılar, Bakırköy ve Bahçelievler gibi megakentin eski yapılarının yoğun olduğu ilçelerinde yaşayanların kentsel dönüşüm firmalarından yoğun bir şekilde teklif almaya başladıkları ortaya çıktı. Son iki haftadaki yoğunluklarının iki kal arılığını anlatan bir inşaat şirketinin yetkisi çarpıcı izlenimlerini anlattı. 1 eski ve riskli yapılarda oturanların iki haftadan bu yana şirketlerini arayıp oturdukları binaların kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenmesi konusunda bilgi ve teklif almaya başladıklarını söyleyen şirket çalışanı, yoğunluğun karot incelemesiyle başladığını belirtti. “Biz yapıları yenileyen bir inşaat şirketiyiz. Kentsel dönüşüm çerçevesinde çalışıyoruz” diyen şirket çalışanı şunları söyledi:

“Karot örnekleri alıp risk durumunu tespit ediyoruz. Depremden önce 1 laboratuvarımız vardı şimdi ise 3’e çıkardık. Çünkü son derece fazla bir yoğunluğumuz var ve yetişmekte zorlanıyoruz. Yoğunluğumuz yüzde 50 arttı diyebiliriz. Daha önce aralarında anlaşamayan kat malikleri korkutan depremin ardından bir araya gelip anlaşmaya başladı. İnsanlar kentsel dönüşümün avantajlarını da kullanmak istiyor. Çünkü devlet bankaları 125 bin TL’ye kadar olan kredilerde daire başına 0.90 ila 0.85 miktarlarında uygun faiz oranlan veriyor. Kentsel dönüşüm için belirlenen miktarlar bunlar. Bu çerçevede karot örneklerinde sorun olduğu tespit edilirse bu avantajlardan da yararlanıyorlar. Önümüzdeki günlerde yoğunluğun daha fazla artmasını bekliyoruz.”

Yapı stokunun yarısı dayanıklı değil

Vatandaşların ise kentsel dönüşümle ilgili süreçleri öğrenmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Alo 181 hattını aramaya başladığı öğrenildi. Yüzde 15 oranında arta aramalarda İstanbul’dan arayan 12 bin f kişiden 6 bin 460’ı hasar ihbarında bulundu. 5 bin 625 kişi ise kentsel dönüşüm hakkında bilgi aldı. Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen de “Bin 579 hasarlı bin tespit edildi. İhbar yapanların yüzde 45’i 1 oran. İstanbul’da yaklaşık 3 milyon 600 bin konut bulunuyor. Bu durum, yapı stokunu en az yüzde 50’sinin olası bir depremde dayanıklı olmayacağını gösteriyor” dedi.

Çürük kaymakamlık binası taşındı

Öte yandan depremde hasar gören ve daha önce ‘çürük’ raporu verilen, Tekirdağ Marmara Ereğlisi Kaymakamlığının ilçedeki gençlik merkezine taşınmasına da başlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.