Bursa'da 22 Bin Bina İçin Kentsel Dönüşüm Şart!

Bursa'da 22 Bin Bina İçin Kentsel Dönüşüm Şart!

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Bursa ölçeğinde 22 bin binanın öncelikli olarak kentsel dönüşüme tabi tutulması gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye, afet riski altındaki kentlerin yarasına merhem olacak kentsel dönüşümü tartışırken, dönüşüm Bursa'nm da öncelikli gündemi arasında yer alıyor. Parsel bazmda değil, bütüncül bir planlamayla Bursa'nm riskli yapı stokunun en aza indirilebileceğini belirten uzmanlar, bu konudaki çözüm önerilerini de açıklamayı sürdürüyor. ASTVde yayınlanan Muhabir programının konuğu olan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Bursa ölçeğinde 22 bin binamn öncelikli olarak dönüşüme tabi tutulması gerektiğini belirterek, Bursa'daki mevcut yapı stokunun yüzde 5 ile 12'sinin riskli yapı sınıfında yer aldığını, Bursa'nm envanter çalışmasına tabi tutulması gerektiğini vurguladı. 

0,50 İLE KURTULAMAZ

Albayrak, "0.50 emsal artışı kentsel dönüşüm projesi değil. Devlet vatandaşa birtakım imtiyazlar tanıdı. 0.50 emsal artışı da belediyelerin vatandaşa verdiği bir teşviktir. 0.50 emsal artışıyla Bursa'yı kentsel dönüşüme tabi tutarsanız 100 yıl gibi bir zamana ihtiyacınız var. Kentsel dönüşümün bütünüyle planlanarak yapılması lazım. 0.50 emsal artışları yapılan bölgelerde yüzde 30 nüfus artışını da beraberinde getiriyor. 0.50 emsal artışıyla Bursa'mn kurtuluşu mümkün değil. En büyük can kayıpları çöken binalarda oluyor. Bu binaların oram yüzde 5 ila 12 arasmda... Bursa'daki mevcut yapı stokunun yüzde 5'i yıkılacak binalardan oluşuyor. Bursa ölçeğinde bu 22 bin binaya tekabül ediyor bu binaları ya yıkmalı ya da güçlendirmeliyiz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.