1. HABERLER

  2. İHALE

  3. Bornova'da 8 Milyon TL'ye İcradan Satılık Arsa
Bornova'da 8 Milyon TL'ye İcradan Satılık Arsa

Bornova'da 8 Milyon TL'ye İcradan Satılık Arsa

Bornova Kazımdirik mahallesinde bulunan konut imarlı 1.280 metrekarelik arsa icradan satışa çıkarıldı. İhalesi 3 martta gerçekleşecek arsanın fiyatı 8 milyon TL olarak belirlendi.

A+A-

TAŞINMAZIN ÖZELLİKLERİ: Taşınmaz tapunun, İzmir İli, Bornova İlçesi, Kazım Dirik Mahallesi, 8195 ada, 5 parselinde 1.280,00 m2 yüzölçümü ve “arsa” cinsiyle kayıtlı taşınmazdır. Taşınmazın cinsi arsa olarak belirtilmişse de taşınmaz üzerinde 2 katlı bir adet, 1 katlı üç adet, 3 katlı bir adet olmak üzere 5 adet binanın bulunduğu belirlenmiştir. - 297 sokak No: 11 adresindeki 2 katlı binanın; OSMAN KARADENİZ –VAHİT KARADENİZ ve SÜLEYMAN KARADENİZ’e, - 297 sokak No: 13 adresindeki 3 katlı binanın; HÜSEYİN BARBAROS TOKATLI’ ya,
- 298 No: 3 adresindeki 1 katlı binanın; HÜSEYİN BARBAROS TOKATLI’ ya,
- 298 No: 5 adresindeki 1 katlı binanın; HÜSEYİN BARBAROS TOKATLI’ ya,
- 298 No:2 adresindeki 1 katlı binanın; HÜSEYİN BARBAROS TOKATLI’ ya, ait olduğu belirlenmiştir.
- 297 sokak No: 11 adresindeki bina; Osman Karadeniz – Vahit Karadeniz – Süleyman Karadeniz’ e ait olduğu anlaşılan binadır. İki katlı kâgir bir yapı olup, 232 m2 inşaat taban alanlıdır. Kiremit çatılı olup üst katta tavan tabliyesi bulunmamaktadır. Kapı ve pencereler demir doğramalıdır. İşyeri olarak kullanılmakta olup testere bileme işi yapılmaktadır.
- 298 sokak No: 3A-3B-3C adresindeki bina; Keşif esnasında Hüseyin Barbaros Tokatlı’ya ait olduğu anlaşılan binadır. Ön cepheler demir kepenkli, zemin ise tesviye betondur. Bir katlı betonarme kâgir bir yapı olup, 213,50 m2 inşaat taban alanlıdır. Sanayi maksatlı işyeri (oto tamir-bakım) olarak kullanılmaktadır.
- 298 Sokak No:5 adresindeki bina:Hüeyin Barbaros TOKATLI’ ya ait olduğu beyan edilmiştir. Bir katlı kâgir binanın inşaat alanı 114,00 m2’ dir. Sanayi maksatlı işyeri olarak kullanılmaktadır.
- 298 Sokak No:2 Adresindeki Bina: Hüseyin Barbaros TOKATLI’ ya ait olduğu beyan edilmiştir. Bir katlı kagir binanın inşaat alanı 214,00 m2’ dir. Sanayi maksatlı işyeri olarak kullanılmaktadır.
- 297 Sokak No:13 adresindeki bina: Keşif esnasında binanın Hüseyin Barbaros TOKATLI’ ya ait olduğu beyan edilmiştir. Üç katlı kâgir binanın zemin kat ve 1. kat inşaat alanı toplam 460,00 m2’ 2. kat inşaat alanı ise 262,00 m2’ dir. Sanayi maksatlı işyeri olarak kullanılmaktadır.
Dava konusu taşınmazın bulunduğu mevkii, batısında bulunan Özel Ata Sağlık Hastanesi’ ne 15 m, kuzey-batısında bulunan Üniversite Caddesine 85 m., Sanayi Caddesine 25 m., batısında bulunan Fatih Caddesi ve Stadyum Metro İstasyonuna 250 m., kuzey-batısında bulunan Ankara Caddesine 585 m. direk uzaklıkta bulunmaktadır. Mevcut konumu ve toplu taşıma güzergâhlarına yakın olması nedeni ile ulaşım ve taşıma imkânlarının iyi olarak değerlendirilmiştir.. Civarındaki yol, çevre düzenlemesi ve tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmış, tüm belediye hizmetlerinden yararlanma imkânı bulunmakta, yakın çevresinde Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, 2. ve 3. Sanayi Sitesi, Bornova Vergi Dairesi, Atatürk Stadyumu ve İzmir Adliyesi bulunmaktadır. Topoğrafik yapısı düz ve inşaat yapımına uygundur
Adresi : Kazım Dirik Mah., 297 Sokak No:11, 297 Sokak No:13, 298 Sokak No:3A-3B-3C, 298 Sokak No:5, 298 Sokak No:2 Bornova / İZMİR adresindeki dükkanların bulunduğu yer
Yüzölçümü 1.280,00 m2
İmar Durumu Bornova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce düzenlenen 20.02.2020 tarih, E.8544 sayılı imar durumu yazısında taşınmazın; "1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANINDA BİTİŞİK NİZAM 3 KATLI KENTSEL ÇALIŞMA ALANINDA KALMAKTA OLDUĞU" belirtilmektedir.
Kıymeti : 8.000.000,00 TL
KDV Oranı
 : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydının beyanlar hanesinde; “Hüseyin Barbaros TOKATLI hissesi üzerinde; Nursel POYRAZOĞLU lehine ve Mehmet ÖZBEK lehine intifa hakkı vardır” şerhlerinin bulunduğu görülmüştür. Ayrıca kamu haczi ve haciz şerhleri vardır.
1. Satış Günü 03/03/2021 günü 14:45 - 14:55 arası
2. Satış Günü 07/04/2021 günü 14:45 - 14:55 arası
Satış Yeri : İZMİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BİNASI STADYUM METRO DURAĞI KARŞISI D BLOK 3. KAT MÜZAYEDE SALONU -
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu (Milli bir bankanın kesin ve süresiz)vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/4 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.19/01/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.