1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Bornova Altındağ ve Çamlıkule İmar Sorunu Belediye Meclisine Taşındı
Bornova Altındağ ve Çamlıkule İmar Sorunu Belediye Meclisine Taşındı

Bornova Altındağ ve Çamlıkule İmar Sorunu Belediye Meclisine Taşındı

Bornova Belediyesi meclis toplantısında Altındağ ve Çamlıkule mahallesinin yıllardır devam eden imar planları ile ilgili sorunlar gündeme geldi.

A+A-

AK Parti Meclis Üyesi Selma Kısa ise Bornova’nın en eski mahallelerinden Çamdibi ve Altındağ’ın imar sorununu önergeyle gündeme getirdi. Mecliste okunan  önerge kapsamında  mahallelerin imar durumu şu şekilde anlatıldı:

SONUÇLANMAYAN İMAR  REVİZYON

“İzmir kent merkezinde yerleşime en uygun lokasyonu olan Liman Caddesi bitişiğinde yer alan Çamdibi ve doğuda otogara doğru devam aksın yer aldığı  Altındağ Mahalleleri kentin en eski yerleşim yerleridir. Eski olan bu yerleşim yerleri artık yaşamsal alanlar olmaktan çıkmıştır. İlk imar planları 1981-83 yıllarında onaylanan bölgenin 1995-96 yıllarında revizyon imar planları hazırlanmıştır. 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve pilot bölge olarak seçilen alanlardaki 1/1000 ölçekli uygulama imar planları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmıştır. Pilot bölgeler dışındaki alana ait revizyon çalışması ise 1996 yılından bu yana hala yapılamamıştır. Bornova Belediyesi’yle İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında ortak çalışmalar belli periyotlarla yapılmış; ama sonuçlandırılamamıştır.”

ONLARCA YILDIR SORUN DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz günlerde bu çalışmanın varlığ hakkında konuşulan önergede şu ifadeler yer aldı:
“Geçen yıllarda da böyle bir çalışma yapıldığı duyumu vardır. Ancak hala revizyon çalışması yürütülüp sonuçlanmadığından Çamdibi, Altındağ mahallelerinde onlarca yıldır devam eden imar problemi kentin içinde kentin en can alıcı yerlerinde ürküntü alanı haline gelmesine sebep olmuş mahallelerde yaşayan halkın yaşamak istemeyeceği meydanlar haline dönüşmeye başlamıştır. Yaşam standartları gün geçtikçe çağa ayak uydurmak yerine standartların gerisinde kalmıştır. Bu nedenle Çamdibi ve Altındağ mahallelerinde 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları çalışmasının yapılmasını öneriyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.