Batı Akdeniz’de Sigortalı Konut Sayısı Yüzde 50'yi Bulmadı!

Batı Akdeniz’de Sigortalı Konut Sayısı Yüzde 50'yi Bulmadı!

Birinci derece deprem bölgesindeki Batı Akdeniz’in Burdur ve Isparta illeri ile 2. derece deprem bölgesi olan Antalya’da sigortalı konut sayısı yüzde 50’yi bulmuyor.

A+A-

Batı Akdeniz kentlerinden birinci derece deprem bölgesinde bulunan Burdur ve Isparta'da bulunan binaların yüzde 75'inin zorunlu deprem sigortasından mahrum olduğu ortaya çıktı. Binaların Allah'a emanet olduğunu gösteren veriler, ikinci derece deprem bölgesinde yer alan Antalya'da ise binaların yüzde 53'ünün zorunlu deprem sigortası yaptırılmadığını gösteriyor.

YÜZDE 23-26 ARASINDA

Doğal Afet Sigortaları Kurumu verilerine göre, 121 bin 580 konutun olduğu Isparta'da toplam poliçe sayısı 28 bin 377 olurken, Burdur'da ise 63 bin 30 konutun sadece 16 bin 522'si sigortalandı. Böylece Isparta'da zorunlu deprem sigortası yapılan konut oranı yüzde 23.3, Burdur'da ise yüzde 26.2'de kaldı.

ANTALYA DAHA İYİ

Verilere göre Antalya'da toplam konut sayısı 610 bin 140 olurken, zorunlu deprem sigortası poliçesi sayısı ise 286 bin 756'da kaldı. Antalya'da sigortalı konut oranı yüzde 47 olarak kayıtlara geçerken, bu oranla İstanbul ve Ankara'nın gerisinde kaldı. İstanbul'da zorunlu deprem sigortası yapılan konut oranı yüzde 53.5, Ankara'da ise yüzde 51.4 oldu. Antalya Batı Akdeniz Bölgesi illeri arasında Isparta ve Burdur'u sigortalılık oranında geride bıraktı.

5 İLÇE BİRİNCİ DERECE

Daha önce 4'üncü derece deprem bölgesi olarak bilinen Antalya'nın 1998 yılında ikinci derece deprem bölgesi olduğu tescillenmişti. Antalya'da Kemer, Kaş, Kumluca, Demre ve Finike ilçeleri ise 1'inci derece deprem bölgesi kuşağında yer alıyor. Antalya'da 1998 yılından önce yaklaşık 85 binanın 4'üncü derece deprem bölgesine uygun olarak yapıldığı tahmin ediliyor. Özellikle bu konutlarda depremin neden olabileceği yıkım korkutuyor.

SON DEPREM 2013'TE

Antalya'da tarihi belgeler onun üzerinde yıkıcı depremin yaşandığını gösteriyor. Antalya'da büyük çaplı yıkıcı son depremin 1700'lü yılların ortasında yaşandığı tahmin ediliyor. Son yıllarda büyüklüğü 3.5 ile 4.1 arasında değişen depremler yaşanan Antalya'da son büyük deprem 28 Aralık 2013'te görülen 6.0 büyüklüğündeki deprem oldu. Antalya Körfezi açıklarında ve 41.74 odak derinliğinde yaşanması nedeniyle deprem can ve mal kaybına neden olmamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.