Bankalar Son Noktayı Koydu: KDV İadesi Yok

Bankalar Son Noktayı Koydu: KDV İadesi Yok

Birkaç gündür yaklaşık iki milyondan fazla konut alıcısının gündeminde olan KDV indirim ve iadesi hakkındaki belirsizlikler netleşti. Türkiye Bankalar Birliği yapılan yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı..

A+A-

Birkaç gündür yaklaşık iki milyondan fazla konut alıcısının gündeminde olan KDV indirim ve iadesi hakkındaki belirsizlikler netleşti. Peki, nedir bu KDV indirimi? Kimler ne şekilde faydalanabilecek? Kimler KDV iadesini alabilecek? Bütün bu soruların yanıtını birlikte inceleyelim.

Öncelikle KDV indiriminin yapıldığı güne gidelim. KDV indirimi hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı, 8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile yüzde 18 uygulanan KDV, belirli bir süre için yüzde 8'e indirildi. Ancak diğer yüzde 1 ve yüzde 8'lik KDV'lerde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

 

Kararın açıklanması ile sektörün önde gelen isimleri konutta KDV indiriminin emlak sektörüne hem proje üreticileri hem de yatırımcılar açısından büyük bir teşvik olacağını belirtti.

Büyük ev hayali kuran vatandaşları umutlandıran bu karar ile uzmanlar vatandaşın cebinden daha az para çıkacağını da dile getirdi. 

Kimi inşaat müteahhitleri ise 31 Mart 2017 tarihine kadar geçerli olacak uygulamanın satışlara olumlu yansıyacağını ve uygulamanın 2017 yılı sonuna kadar uzamasını istedi.

Akabinde Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin KDV indirimi ve iadeleri ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklama konut kredisi kullanarak ev sahibi olan herkesi harekete geçirdi. Kredi kullanıcıları ödedikleri KDV'nin iadesini alabileceğini düşündü.

Ancak yapılan açıklama, bireysel konut kredisi tüketicilerini değil, konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketicileri ilgilendiriyordu.

KDV iadesiyle ilgili merak edilenleri anlatan bir diğer isim Yeminli Mali Müşavir Atilla Hintoğlu, konut kredisi kullanarak satın alınan bir konutun KDV'den istisna olması ve dolayısıyla alışta ödenen KDV'nin geri alınabilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Son olarak Türkiye Bankalar Birliği, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Türkiye Bankalar Birliği açıklaması;

Bazı basın organlarında yer alan haberlerde, konutta Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşürülmesi nedeniyle, konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönünde yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir.

Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır.

Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.