Bakan Arslan Sabuncubeli Tüneli Projesini Yerinde İnceledi

Bakan Arslan Sabuncubeli Tüneli Projesini Yerinde İnceledi

Bakan Arslan yerinde inceleme yaptığı Sabuncubeli Tüneli için anlamlı bir bitiş tarihi verirken, İzmir-İstanbul otoyolunun başlangıç noktasında da projedeki gelinen son durumu ve hedefleri açıkladı.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan’ın 2 günlük mesaisi yapımı devam eden Sabuncubeli Tüneli’nde yapacağı incelemeyle başladı. Bakan Arslan'a yapımı tamamlandığında İzmir-Manisa arasını 15 dakikaya indirecek tüneldeki incelemede AK Parti İzmir Milletvekilleri ve çok sayıda bürokrat da eşlik etti.

Bakan Arslan burada projede gelinen son durum hakkında bilgi verdi. 

Bölgede 560 metrelik bir rakımın bulunduğunu kaydeden Arslan, etrafının alçak olması sebebiyle kışın burada kar mücadelesi yapıldığını, virajlar ve günlük 32 bin araçlık trafik düşünüldüğünde Manisa - İzmir arasındaki yoğun trafiğin olduğu zor bir coğrafyadan bahsedildiğini ifade etti.

Arslan, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi burada da kaliteli, konforlu, yüksek standartlı yol yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: "8 bin 115 metrelik toplam iki tünelimiz var. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz, çok önemsediler, süreci başlattılar, 1,5 yıldır yoğun bir çalışma devam ediyor. Tünellerimizin bugün itibarıyla 5 bin 500 metrelik kısmı tamamlanmış durumda. Hem İzmir, hem Manisa istikametinden ikişer aynada çalışılıyor. Ayrıca projenin hızlandırılması adına Manisa tarafında tünellerin birinden diğerine geçiş sağlanarak iki istikamette birer ayna daha açılmış durumda, toplam 6 aynada çalışıyoruz. Hedefimiz 2017 Ekiminde ışık gördü sağlamaktı, yani tünelleri birleştirmekti. Yüklenici ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüştük, vatandaşlarımızın bir an önce bitmesi talebi var. Pazarlığımızı yaptık. Pazarlık 8 Eylül Manisa'nın kurtuluşu, 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu, 8'ini 9'una bağlayan gece inşallah tünelleri buluşturup ışığı görmek."

Daha sonra bir kaç aylık ilave çalışma süresiyle projenin bitirileceğini aktaran Arslan, şöyle devam etti: "Proje sadece Manisa'nın, İzmir'in değil, bu bölge üzerinden İç Anadolu'ya, Ege'nin diğer yerlerine, Marmara'ya doğru seyahat edeceklerin seyahat konforunu artıracak. Bir çok kazayı engelleyeceğiz. Sadece bir insanımızın hayatını kurtarmak dahi, bizim burada harcadığımız 500 milyon lirayla kıyaslanmaz. Ekonomiyi canlandırmış olacağız. Karbondioksit salınımını azaltmış olacağız. Vakit nakittir diyoruz, vakitlerinden tasarruf sağlamış olacağız. Bu projedeki ilerleme memnuniyet verici. Ancak bazı yerlerde zemin çok yumuşak. Ortalama 2-2,5 metre günde tünel kazıyorken bazı yerlerde yarım metreye düşülüyor. Zemin kötülüğünden kaynaklı yavaşlamanın önüne geçmek adına 6 aynada birden çalışılıyor."

Arslan, ülkenin diğer yerlerinde olduğu burada da gurur duyulan bir projeye sahip olunacağını ifade ederek, "Türkiye'de yılda 250 kilometre tünel bitiriyoruz. Geçmişte Bolu Tüneli'nde 15 yıl boğulup kalmış bir ülkeden bugün yılda 250 kilometre tünel bitiren bir ülke haline geldik. Türkiye'nin her yeri adeta şantiye. Nasıl ki İzmir'de, Manisa'da bir tünel yapılıyor, bilin ki Ardahan'da da Gürcistan'a gitmek için tüneller yapılıyor. Ülkenin her yerinde tüneller yapılıyor. Düne göre çok iyi noktadayız ama yarın daha iyi olmak durumundayız. " ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan, tüneldeki incelemelerinin ardından işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


Arslan'ın kentteki ikinci durağı İzmir- İstanbul Otoyolu'nun İzmir başlangıç noktası oldu. Bakan Arslan buradaki çalışmaları da kendisine eşlik eden AK Parti heyeti ve bürokratlarla birlikte yakından inceledi. 

Projenin İzmir başlangıçı tarafında yapılan çalışmaları inceleyen Bakan Arslan, Bakanlık olarak İzmir'de yaptıkları projeleri denetlediğini, varsa tıkanan konuları yerinde görerek çözmek istediklerini, tüm projeleri hızlandırmak adına da paydaşlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bu sene sonunda, otoyolun İzmir başlangıç tarafında daha önce açılan 6,5 kilometrelik kısmı da dahil 26,5 kilometreyi hizmete açmayı öngördüklerini aktaran Arslan, buna her biri bin 605 metrelik iki tüplü Belkahve Tüneli ile 2 bin 238 metrelik Bornova Viyadüğü'nün de dahil olduğunu ifade etti.

Projenin sadece İzmirlilerin değil, İzmir'in, Manisa'nın, Balıkesir'in, Çanakkale'nin, Bursa'nın, Yalova'nın, Kocaeli'nin, İstanbul'un ihtiyaçlarını gördüğünü kaydeden Arslan, "Bu proje bizim için çok çok önemli. Özellikle 2009-2010'u düşünürseniz, dünyada ekonomik krizlerin yaşandığı, kredi kuruluşlarının adeta para satmamaya çalıştığı bir ortamda, Türkiye'ye olan güvenin, istikrarın devamı çerçevesinde 8,5 milyar dolarlık projeyi, yap işlet devret modeliyle ihale etmiş olduk." dedi.

"Köprü ve yolun keyfini çıkarıyorlar"
Bakan Arslan, Osmangazi Köprüsü'nü otoyollarıyla birlikte 30 Haziran'da hizmete sunduklarını hatırlatarak, şöyle devam etti: "İnsanlarımız gerek Osmangazi Köprüsü'nün, gerekse Orhangazi'ye olan yolun adeta keyfini çıkarıyorlar. Bu keyfin bir parçası olarak bugün 26,5 kilometrelik kısmın sene sonu itibarıyla hizmete sunulmasıyla ilgili incelemede bulunduk. 8,5 milyar dolarlık yatırımın yanı sıra 3 milyar liralık da kamulaştırma bedeli var. O anlamda çok önemli bir proje. Sadece 384 kilometrelik otoyol değil, 433 kilometreye tamamlayan bağlantı yolları, köprüsü, tüneller dahil, ülkemizin önemli, gurur projelerinden biri. Bu proje İzmir'i, İzmir'deki limanları Manisa'ya, Balıkesir'e, Bursa'ya, Yalova'ya, Kocaeli'ye çok daha yaklaştırmış olacak. Öyle olunca da yaklaşık 30 milyon insanın yaşadığı bu güzergah üzerindeki ticaretin, ekonominin büyümesini, limanlara kolay erişimi sağlamış olacağız."

Belkahve Tünelini yaklaşık 1,5 yıllık sürede bitirmiş olacaklarına dikkati çeken Bakan Arslan, bu projedeki ilerleyiş hızından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Arslan, sene sonu itibarıyla İzmirlilerin bu projenin başlangıcındaki 26,5 kilometrelik kısmını 2 x 3 şerit olarak kullanabileceğini vurgulayarak, "Sadece bu proje değil, Savaştepe'den 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara'ya bağlayacak olan, bugünlerde ihaleye çıkacağımız proje de aynı zamanda İzmir ve Ege'nin hizmetini görecek. Buradan çıkan insanlarımız ve yük hareketi Çanakkale 1915 Köprüsü'nü kullanarak Avrupa'ya çok daha hızlı, kısa mesafede gidebilir olacak. Bu, bölgenin ticaretinin ekonomisinin güçlenmesi büyümesi demek. Bu projeler birbirini tamamlayan projeler. Bu projelerin yapım sürecini takip ediyoruz. Sayın Başbakan'ımız bu projelerin mimarı. Bugün de Başbakan olarak her aşamada hem takip ediyorlar hem bizimle birlikte istişare ederek gidişatı özellikle öğrenip, varsa tıkanıklık destek oluyorlar." ifadelerini kullandı.

Arslan, inceleme sırasında asfaltlama çalışmaları yapan işçilerle özçekim yaptı.

Arslan İZBAN'ın Selçuk aksı çalışmaları hakkında Tepeköy şantiyesinden bilgi alacak. Bakan Arslan Adnan Menderes Havalimanı’nda yapacağı incelemenin ardından günü Vali Ayyıldız’ı ziyaret ederek tamamlayacak. Arslan yarın da önce medya temsilcileriyle buluşup sonra da Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra kentten ayrılacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.