1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Babalar Şantiyede Çocuklar Santralde!
Babalar Şantiyede Çocuklar Santralde!

Babalar Şantiyede Çocuklar Santralde!

Türk ekonomisini sırtlayan inşaatın öncü kuruluşları, yan sektör olarak genellikle enerji sektörüne adım atarken, bu alandaki aktif rolü ise yeni kuşağa bırakıyor.

A+A-

Enerji sektörü, hızla büyüyen ve dünya ekonomisinde her geçen yılı payını artıran Türkiye’de, geleceğin yatırımı, dalgalanmalarda “emniyet subabı” olarak görülüyor. Bu nedenle enerjiye kendini daha yakın gören inşaat sektöründe büyük firmaların tamamına yakınının enerjinin bir ucundan tutmaya başladıkları görülüyor. Kimi güneş, kimi rüzgar gibi alternatif enerji alanlarına yönelirken, akaryakıt sektörüne adım atan inşaat firmalarının sayısı hızla çoğalıyor.

Ankara’da 50 yıldan beri inşaat sektöründe alt yapı ve üst yapı çalışmalarına imza atan Besa Grup’un yeni nesil temsilcisi, TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği) Genel Başkan Yardımcısı 27 yaşındaki Efe Bezci, kendisi gibi inşaat sektöründe yeni kuşağın mesaisinin büyük bölümünü enerji başta olmak üzere bilişim, telekomünikasyon gibi yatırımlara verdiğini kaydetti.

Efe Bezci, inşaat sektöründe dünya devi olan Türkiye’nin geleceğinin enerjide olduğunun artık herkes tarafından bilindiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Örneğin benim günümün büyük bölümü inşaat sahalarında geçse de ağırlıklı olarak güneş enerji santralleri ile ilgileniyorum. Çünkü her geçen yıl enerjiye daha fazla ihtiyaç duyuyoruz ve alternatif enerji kaynaklarını kullanmada bu zamana kadar neredeyse hiç yol kat edemedik ve alacağımız fersah fersah yollar var. Kendi yaş grubuma baktığımda da ana iş kolları inşaat olan çok sayıda arkadaşımın enerjiye yoğunlaştığını gözlemliyorum. Ayrıca bizim kuşağın söz konusu enerji olunca daha heyecanlı oldukları da tespitlerim arasında yer alıyor.”

Efe Bezci, özellikle güneş enerjisinde Avrupa ülkelerine göre değer üretim oranında en düşük ülkelerden biri olduğumuzu dile getirerek, “Enerji belki babalarımızın dedelerimizin çok ilgi alanında değildi. Bu yüzden yatırımlar noktasında geri kalındı. Ancak yeni jenerasyon yeniliklere ve gelişime daha açık. Büyüklerimizin de yeni hamleler açısından destekleri ile enerji başta olmak üzere yeni iş kollarında da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.