Altınkum’da İmar Planları İptal Edildi

Altınkum’da İmar Planları İptal Edildi

Altınkum bölgesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar planları yoğun yapılaşma içerdiği için mahkeme tarafından iptal edildi.

A+A-

Çeşme merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta, eşsiz güzellikteki Altınkum bölgesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar planları yoğun yapılaşma içerdiği için mahkeme tarafından iptal edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi olarak belirlenmiş olan, Altınkum Bölgesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca onaylanan 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Revizyonu ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu iptal edildi.

Bilirkişi raporunda da yer aldığı şekliyle planların iptal gerekçelerini, ekolojik yapıya ilişkin irdelemelerin yeterli olmaması, yapılaşma oranını arttırıcı olması, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, imar mevzuatı hükümleri ve kamu yararına uygun olmaması oluşturuyor.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nden yapılan açıklamada, doğası, denizi, kumsalı ile Çeşme`nin en bakir alanlarından biri olan Altınkum Bölgesinin doğal yapısının korunması, gelecek kuşaklara bu doğal güzelliklerin korunarak kalabilmesi için hukuki mücadelenin yıllardır sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, imar planlarının, bölgenin doğal yapısı, fiziki,  sosyo-kültürel şartları, florası, faunası vb. gibi birçok bilimsel kriter gözetilerek ve “Kamu yararı” önceliği ile hazırlanması gerektiği hatırlatıldı.  

PLANLANAN BÖLGENİN TAMAMI DOĞAL SİT ALANI

Açıklamada, “Plana konu olan bölgenin tamamının Doğal Sit Alanlarından oluşan Çeşme Altınkum’a ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca üst üste yıllardır onaylanan imar planlarının maalesef bilimsel gerçeklikten ve kamu yararından uzak olduğu görülmektedir. Aynı zamanda plan sınırı içerisindeki bir bölüm alanında sit derecesinin imar planlarından önce 1. Derece‘den 2. Derece Doğal Sit Alanına düşürülmüş olması da düşündürücüdür. Plan onaylayan idarelerden beklentimiz, imar planlarını hazırlarken doğal alanlarımızı koruyacak ve gelecek kuşaklara aktaracak bilimsel yöntemlere uymalarıdır. Plan yapılacak bölgelerdeki ekosistemi, florayı, faunayı en iyi bilimsel metotlar ile inceleyerek imar planlarını rant amaçlı olarak değil kamu yararı amacı ile ele almalarıdır” denildi.

Bakanlığın hazırladığı 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarının, planlama esaslarına ve  şehircilik ilkelerine aykırı olduğu sonucunun tescillendiğini belirten Oda Yönetimi, yeni yapılacak planlama çalışmalarında doğanın korunması ve kamu yararına uygunluk beklentisi içinde olduklarını belirtti.

ŞEHİR PLANCILARI: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Mahkeme kararının planları iptal etmesine rağmen Altınkum’la ilgili tehlike geçmiş değil. Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “SİT değerlendirmelerinin sonucu geldi, SİT derecesinin düşürüldüğünü görüyoruz. Önümüzde yeni bir planlama süreci başlayabilir. Yoğun bir yapılaşma öngörülüyor. Biz de diyoruz ki bölgenin doğal değerleri ön plana çıkarılmalı, kaynağını doğal önemliliklerinden alan bir turizm geleceği olmalı” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.