Alsancak'ta Plan Krizine Mülk Sahipleri De Dahil Oldu

Alsancak'ta Plan Krizine Mülk Sahipleri De Dahil Oldu

Mahkemenin yeni kent merkezine ait imar planlarıyla ilgili verdiği iptal kararının ardından başlayan süreçte yatırımcıların gözdesi haline gelen bölgede işler adeta arap saçına döndü. Belediyenin düzenlemesine karşın bu sefer de eski mülk sahipleri Alsanc

A+A-

Geçtiğimiz yıl kentteki meslek odalarının açtıkları davanın ardından iptal edilen yeni kent merkezine ait imar planlarıyla ilgili başlayan çıkmaz bitmek bilmiyor. İzmir'in yanı sıra İstanbullu yatırımcıların da gözdesi haline gelen Alsancak Liman arkası-Salhane kesimindeki bölgede, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı yeni planlama sürecine merkezi idare de dahil oldu.

MAL SAHİBİ YENİ PLAN YAPTI

Alsancak Garı ve yıkılan Alsancak Stadı yakınında yer alan milyon dolarlık AVM arazisinde plan karmaşası yaşanıyor. Geçen yıl İzmir 1'inci İdare Mahkemesi tarafından yeni kent merkezine ait plan notlarının iptaliyle plansız kalan bölgede krize eski mülk sahipleri de dahil oldu. Tasarruf hakkı TARİŞ birliklerine ait olan ve sözleşmeyle Emlak Planlama'ya devredilen 144 dönümlük araziye yeni plan geldi. Eski mülk sahibi Emlak Planlama ÖZAK Gayrimenkul'e satılan ve ticaret merkezi, otel ve AVM yapılması planlanan, yıkılan TARİŞ tesislerinin bulunduğu milyarlarca liralık arazi için yeni imar planı hazırlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi.

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ÇEVRİLDİ

Belediyenin yaşanan krizi çözmek için bir süredir planlama çalışması yürüttüğü alanla ilgili sürece dahil olan kurum, arazinin ticaret, turizm ve kültür amaçlı kullanımı için yeni düzenleme yaptı. Yatırımcının önünü açacak bu gelişme sonrasında gözler belediyeye çevrilirken, planların önümüzdeki ay içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde meclis onayına sunularak ardından da askıya çıkartılması bekleniyor.

MİLYON DOLARLIK ARAZİDE KRİZ BİTECEK Mİ?

Borçları nedeniyle taşınmaz için satış kararı alan TARİŞ’e ait kolonya ve yem fabrikasının da bulunduğu araziye iş merkezi, otel, alışveriş merkezi, eğlence mekanları ve rezidans inşa edilmesi planlanıyor. İzmir’in ticari anlamda kalbi sayılan bölgede İzmir Limanı, Alsancak Stadı, eski Sümerbank tesisleri, İZBAN Alsancak İstasyonu ile komşu olan ve Pamukyağı Kombina arazisi olarak da bilinen taşınmaz yeni kent merkezi planlarına dahil olduğundan bölgede yüksek katlı yapılaşmaya izin veriliyor. TARİŞ’in yaşadığı mali darboğazı aşmak amacıyla borçlarına karşılık TOKİ’ye devrettiği gayrimenkulü satın alan yatırımcı kuruluş Özak GYO A.Ş. yaklaşık 250 milyon TL yatırımla 32 katlı iş merkezi, 24 katlı rezidans, 4 katlı kültür merkezi ve 2 katlı AVM yapmayı planlıyor. Alsancak'ta devam eden AVM tartışmalarının gölgesinde hayata geçirilmesi beklenen ticari proje yaşanan plan çıkmazı ve mahkeme kararları nedeniyle uzun süredir hayata geçirilememişti.

Egepostası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.