Yeni Konut Üretim Maliyetlerinin Artması ile Üretim Yavaşladı ve Fiyatlar Arttı

Yeni Konut Üretim Maliyetlerinin Artması ile Üretim Yavaşladı ve Fiyatlar Arttı

Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A. Ş. 16 yıldır düzenli olarak hazırlanan ve merakla beklenen ‘Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü’ raporunu yayınladı.

A+A-

Yaptığı açıklamada 2021'de artan maliyetlerin yeni konut üretimini azalttığını, girdi maliyetlerinde ve kredi faizlerindeki yükselişin de konut fiyatlarına yansıdığını kaydeden Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, yaşanan tüm bu koşullara rağmen ülkemizin 2021'i ortalamanın üzerinde yaklaşık olarak 1 milyon 400 bin adet konut satış rakamıyla tamamlamaya hazırlandığını kaydetti.

İkinci el konut fiyatlarıyla ilgili de önemli açıklamalar yapan Baki Budakoğlu, “2021 yılında ilk elden konut satışlarında 420 bin adet gibi ortalamanın altında bir rakam bekliyoruz. İkinci el konut satışlarında ise öngörülerimiz yılın 900.000 adet ile ortalamanın üzerinde kapanacağı yönünde birleşiyor. Bu durum bize 2018 sonrasında ikinci el satışlar ile ilk konut satışları arasındaki makasın, ikinci el konut lehine açıldığı gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Konut satış ve şehirlerin nüfuslarına göre yapılan sıralamalarda farklılıkların öne çıktığını kaydeden Baki Budakoğlu konuyla ilgili olarak ” Konut satış sayılarına göre sıralamada İstanbul, Ankara ve İzmir başı çekiyor. Ancak, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Tekirdağ konut satış sayılarındaki sıralamalarına göre nüfus sıralamalarından farklı seyir izliyorlar. Nüfusu en fazla olan on ilimiz dikkate alındığında Adana  ve Şanlıurfa illerimizin konut satış sayıları bakımından olumsuz performans sergileyen iller olduğu görülüyor.” dedi.

2022 YILINDA YABANCIYA SATIŞTAN 20 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLENİYOR

2021'de döviz kurunun, gayrimenkul fiyatlarında görülen artışın üzerinde seyrediyor olmasının yabancı yatırımcılara daha uygun fiyatta daha katma değerli gayrimenkul alım fırsatı sunduğunu kaydeden Baki Budakoğlu hazırlamış oldukları ve merakla beklenen ‘Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü’ raporuna göre; yabancıya yapılan konut satışlarının 2021 yılına damgasını vurduğunu kaydetti. Baki Budakoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Döviz kurlarındaki artış sonrasında yabancı yatırımcılara yapılan konut satışları yukarı yönde ivmesi kazanarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,4 oranında arttı. 2021 yılı Kasım ayında 7 bin 363 adet satış ile rekor sayıya ulaşılırken, 2021 yılı Kasım ayı da dahil olmak üzere 11 ayda yabancılara 51 bin 352 adet satış gerçekleştirildi. Yabancıya satışta 2021 yılının yaklaşık 57 bin rakamları ve 14,25 Milyar dolar doğrudan yatırım ile tamamlanacağı öngörülüyor. 2022 yılında ise yabancıya satışta önemli oranda yükselme bekleniyor. Koşullar bu şekilde devam ettiği takdirde yabancıya konut satışında 2022’de 80 bin ve ülkemize 20 Milyar dolar doğrudan yatırım gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.”

Denge Değerleme’nin merakla beklenen raporuna göre; Türkiye'de 2021 yılı yabancıya satış işlemlerinde ülke uyruklarına göre sıralama gerçekleştirildiğinde ilk beş ülke İran, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan ve Almanya şeklinde olurken, İstanbul, Antalya ve Ankara da alım için en çok tercih edilen gözde şehirler şeklinde sıralanıyor.

SEKTÖR OLARAK 2022'DEN UMUTLUYUZ

Geçtiğimiz 10 senelik periyotta GSYH’den ortalama yüzde 7 şeklinde pay alan sektör, 2020'yi yüzde 5 payla kapattı. Açıklanan resmi verilere göre, 2021'in ilk çeyreği ile beraber tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecindeki daralmasını toparlayan sektörün payı yüzde 5,8’e ulaştı. Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sektörde gerçek toparlanmanın 2022'nin 2. yarısında gerçekleşeceğine değinerek şunları dile getirdi: “Sektör olarak 2022 yılından umutluyuz. Sektörümüzün GSYH’den aldığı payın 2021’de yüzde 5,8’e çıkması, 2021 yılını 27,8 milyon turist sayısı ve yaklaşık 22 Milyar turizm geliri ile kapatacak olmamız, 2022 yılında turizm sektöründe doluluk oranının artacağı ve yabancıya satışların devam edeceği gerçekleri; bizleri 2022’yi olumlu bir havada karşılamamız gerektiğini gösteriyor. Elimizdeki veriler, 2022 yılında gayrimenkul sektöründe rekor büyümeler değil belki ama sektörün dengeleneceği rakamlara ulaşacağı bir yıl olacağını gösteriyor.” 

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ YATIRIMCISINI ÜZDÜ

Son iki senede gayrimenkul sektörünün tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinden dünya genelinde olumsuz etkilendiğine değinen Budakoğlu konuyla ilgili olarak, “AVM’ler de pandeminden olumsuz etkilenen yatırım araçları oldu. AVM sektörü 2021 yılında toparlanma sürecine girse de, online alışverişin pandemi sürecinde olağanüstü gelişmesi ve gelişiyor olması, alış veriş merkezlerinin toparlanma sürecini uzatacak gibi görünüyor. Bununla beraber sektörün Türkiye’de 2021 ile birlikte toparlanma sürecine girdiği; ancak özellikle yılın son çeyreğindeki inşaat maliyetlerindeki artış ve dövizdeki dengelerin istenilen seviyelere oturmaması nedeniyle yılı mutlu kapatamadık” diye konuştu.

İNŞAAT VE YAPI RUHSATLARI ARTTI MI?

Baki Budakoğlu, “İnşaat sektöründe öne çıkan konulardan biri de girdi maliyetleridir. Sektörün girdi maliyetlerini direkt olarak etkileyen döviz kurlarında 2021 yılı Kasım ayında USD’da yüzde 66,2, Euro’da da yüzde 57,4 oranında artış yaşanırken, İnşaat Maliyet Endeksi’nde Ekim ayında artış yüzde 41,9 ve malzeme fiyatlarındaki artış ise yüzde 50,5 oranında gerçekleşti. Ama yine de ümitli olmak için önemli argümanlarımız var.2021’in ilk altı ayında, alınan inşaat ruhsatı kapsamındaki konut sayısının son dört yılın en yüksek seviyesine çıkması da olumlu gelişmeler arasında yer alıyor. Zira 2021 yılının yapı ruhsatlarında yaklaşık 640 bin adet, yapı kullanma izin belgelerini ise yaklaşık 560 bin adet ile tamamlanacağını öngörmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Denge Değerleme’nin ‘Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü’ Raporu’na göre Gayrimenkul piyasası 2021 ve sonrası şu şekilde belirtildi:

-Maliyetlerinin arttığı/artacağı,
-Arzın doğal talep rakamlarının altında seyrettiği,
-Alım gücünün düşmesinden kaynaklı acil olmayan talebin bir süre öteleneceği,
-Gayrimenkul değerlerinin 2022 ikinci yarısından itibaren dengeleneceği,
-Arsa sahipleri aleyhine/yatırımcı lehine kat karşılığı oranlarının değişeceği,
-Pandemi sonrası toparlanma en yavaş AVM sektöründe görüldüğü/görüleceği,
-Gayrimenkul sektöründe fonksiyonel yıpranmanın fiziksel yıpranmandan fazla olduğu/olacağı,
-Turizm sektöründe doluluk oranının artacağı,
-Yabancıya satışların arttığı/artacağı,
-Devletin kentsel dönüşümün finansmanında daha spesifik ve etkin yöntemleri geliştireceği,
-Halihazırdaki inşaat sözleşmelerinde kaçınılmaz düzeltmelerin olacağı,
-Üretim ve lojistik tesisleri gayrimenkul sektör ortalamasının üstünde değerleneceği, öngörülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.