Yatırımda Yeni Dönem: TOKİ Model Olacak!

Yatırımda Yeni Dönem: TOKİ Model Olacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yatırımda yeni dönemi başlatmayı planladıklarını belirterek, bunun için etkili bir yapılanmaya imza atılacağını açıkladı.

A+A-

Ekonomi Muhabirleri Derneğinde konuşan Özlü, yatırım konusunda sistemi dönüştürmek için bir şirket kurma düşüncesinde olduklarını bildirdi. “Bunu, Toplu  Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türksat gibi düşünün” diyerek yeni şirketin modeli hakkında bilgi veren Özlü, yatırım süreçleriyle ilgili bilgi verdi. 

“Yatırımcı hangi bölgede yatırım yapmak istiyorsa, o ildeki valiliğe başvuracak ve başvuru değerlendirilecek. Ön değerlendirilmeden sonra bize gönderilecek, onaylandıktan sonra bu yatırımı destekleyeceğiz veya anahtar teslim fabrika yapacağız” diye konuşan Bakan Özlü, şöyle devam etti: 

“Bu konuda Kalkınma Bakanlığının da bir rol üstlenmesini düşünüyoruz. Biz koordine edeceğiz. Sanayicimizin elinde kağıt, bakanlık bakanlık dolaşmasını istemiyoruz. Kurmak istediğimiz sistem, sanayicimizin bir problemi varsa bizim bakanlığımıza gelsin, biz onun sorunlarını takip edeceğiz. Sanayicimizi yormadan istediği belgeyi, teşviği almasını kolaylaştıralım istiyoruz. Sanayicimizin bir problemi varsa bizim bakanlığımıza gelsin ve problemi biz çözelim. Arzu ediyoruz ki sanayicinin bir tek adresi olsun, biz sanayicinin bakanlığıyız ve bu görevimizi yerine getirmek istiyoruz.”

Anahtar teslim fabrika

Bakan Özlü, anahtar teslim fabrikayı inşaat firmalarına yaptıracaklarını söyledi. Bunu bir örnekle anlatan Özlü, unları kaydetti: “Bir yatırımcı Siirt’te tekstil fabrikası kurmak istiyor. Siirt Valiliği’ne müracaat ediyor, Valilik oradaki OSB devletin boş arazileri bakıp değerlendiriyor ve bize gönderiyor. Ön değerlendirmenin kabulünün ardından o bölgede özel sektöre inşaatı yaptırıyoruz. İnşaat bittikten sonra da yatırımcıya bunu makul bir fiyatla kiralıyoruz. Süreçteki sürelerin belirlenmesine ilişkin bir taslak yönetmelik hazırladık, şu  anda Yüksek Planlama Kurulu onayında.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.