Yabancıya Gayrimenkul Satışı İhracat Sayılacak Mı?

Yabancıya Gayrimenkul Satışı İhracat Sayılacak Mı?

Yabancıya konut satışı rakamları her geçen gün artarken müteahhitler bu alanda kendilerine ihracatçı statüsü verilmesini istiyor.

A+A-

İnşaat ve gayrimenkul sektörü ekonomide yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilenmeye devam ederken sektör ayakta kalmak için hükümetten yeni taleplerini açıkladı. Düşük faizli kredi desteği, tapu harcı ve KDV indirimi sektörün olmazsa olmaz talepleri arasında yer alırken yine yabancıya gayrimenkul satan müteahhitlerin ihracatçı sayılma talepleri de en çok konuşulan talepler arasında bulunuyor. 

Döviz kurunda yaşanan yükselişten olumsuz etkilenen inşaat  sektörü son olarak yabancıya konut satışının ihracat sayılması için yoğun talepte bulunuyor. Konu hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya giden Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ve Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal temaslarda bulundu. 

YABANCIYA KONUT SATIŞI İHRACAT SAYILACAK MI?

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ve Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışının ihracat sayılmasını sağlamak amacı ile Ankara'da bir dizi görüşmede bulundu. Sektörün en önemli 2 temsilcisi ilk olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşürken ardından ise Maliye ve Hazine Bakan Yardımcısı koltuğunda oturan Nureddin Nebati ile görüştü. 

Görüşmenin ardından Nureddin Nebati'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile görevinden istifa eden Lütfi Elvan yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması da inşaat sektöründe memnuniyet yarattı. Reel sektöre dost isimler arasında yer alan Nebati'nin görüşme taleplerini kısa sürede yanıtladığı ve sektörlerin sorunlarının çözümüne odaklı çalışması inşaat sektörürün taleplerinin kısa sürede sonuçlandırılacağı umudu yarattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.