1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Yabancı Yatırımcıların Türkiye'deki Gayrimenkullere İlgisi Artıyor
Yabancı Yatırımcıların Türkiye'deki Gayrimenkullere İlgisi Artıyor

Yabancı Yatırımcıların Türkiye'deki Gayrimenkullere İlgisi Artıyor

Yurtdışından Türkiye'ye taşınmaz yatırımları her geçen yıl artmaya devam ediyor. Özellikle Arap dünyası için bir cazibe merkezi haline gelen Türkiye, aynı zamanda Rus yatırımcılar ile pek çok ülkeden yüksek talep geliyor

A+A-

. Ele alınan veriler ve analizlere bağlı olarak bu taleplerin gayrimenkul üzerinden sürekli olarak artış göstereceği ortaya çıkarılmış durumda. Bu konuda Property TR yabancılara gayrimenkul pazarlayan bir firma olarak profesyonel ve kurumsal bir destek sağlamaktadır. Ne yapılması ve nerelerden gayrimenkul alınması gerektiği konusunda uzman bir destek sunuluyor.

 

 Yabancıların Gayrimenkul Açısından Türkiye'ye Olan Yatırımları

 

 Her geçen yıl Türkiye'de yabancıya satılan gayrimenkul toplamı artış göstermeye devam ediyor. Bu durum özellikle 2017 yılında 4.6 milyar dolarlık bir durum ortaya çıkarırken, 2019 verileri ise bunun 4.8 milyar dolara çıktığını gösteriyor. Özellikle yabancıların gayrimenkul alımı her yerde gerçekleşmektedir. Avrupalılar, Ruslar, Araplar ve daha pek çok kıta ile ülkeden gayrimenkul için yabancı girişi Türkiye'ye devam ediyor. Kurumsal bir hizmet anlayışıyla Yusuf Boz tarafından kurulmuş firma bünyesinde, yabancılar için gayrimenkul satışı profesyonel anlayışla artış göstererek devam ediyor.

 

 Avrupalıların Sattığı Evleri Araplar Alıyor

 

 Özellikle son dönemlerdeki veriler üzerinden Arapların Türkiye'de daha fazla gayrimenkul alımı gerçekleştirdiğini gösteriyor. En çok da vatandaşlık hakkının verilmesi ile beraber gayrimenkul piyasasının yurtdışı bazı olarak yükseldiğini söylemek mümkün. Bu durumda Avrupalılar Türkiye’den konut satışı gerçekleştirirken Araplar yüksek oranda bu konutları almaya devam ediyor. Özellikle 2018 senesinde gerçekleştirilen 250 bin dolar ve üzeri gayrimenkul alımı yapan kişilerin, 3 yıl boyunca bu gayrimenkulü satamama durumu bulunmaktaydı.

 

 Fakat istisnai olarak yabancılar adına gerçekleştirilen vatandaşlık hakkı, 3 yıl sonra gayrimenkulün satsa dahi vatandaşlığın devam etmesine olanak tanıyor. Bu da özellikle Arapların gayrimenkul alım noktasında ilgisini çekmektedir. Böylece yabancılara gayrimenkul pazarlama hizmeti sağlayan Property TR, özellikle Araplar için doğru noktalardan gayrimenkul alımı konusunda destek sunuyor.

 

 Türkiye'de Gayrimenkul Yatırımı İçin Yabancıların İlgi Duyduğu Noktalar

 

 Daha çok Araplar ve Ruslar ile beraber belli bir miktar da olsa Avrupalılar üzerinden, gayrimenkul yatırımı Türkiye'de önemli oranda artış göstermiş durumda. Özellikle vatandaşlık verilmesi, yabancılara gayrimenkul açısından bazı istisnai ayrıcalıklar tanıması gibi durumlar bu artışı önemli oranda yükseltti. Belli başlı bazı noktalar ise bu konuda öne çıkıyor. Özellikle İBB başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘İstanbul yatırım Ajansı’ projesi, gayrimenkul konusunda İstanbul'un önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini gösteriyor.

 

 Bu durum olumlu bir gelişme yaşatırken, gayrimenkul alımı konusunda yabancıların ciddi şekilde yatırım yapacağına açıklamaktadır. Tabii burada Yusuf Boz tarafından yönetilen gayrimenkul yatırım firması kapsamında, sadece İstanbul söz konusu değildir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesindeki sahil alanları, yazlık amaçlı yabancıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

 

 Türkiye Yabancı Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Haline Geldi

 

 Hazine ve maliye bakanı yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için gayrimenkul konusunda cazibe noktası haline geldiğini dile getiriyor. Özellikle 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alan yabancı yatırımcıların vatandaşlık hakkı elde etmesi, Türkiye'nin gayrimenkul noktasında ciddi oranda ilgi görmesine olanak tanımaktaydı. Bu miktarın 250 bin dolara düşürülmesi ile beraber, çok daha yüksek miktarda gayrimenkul alımının yaşandığı görülüyor.

 

 Özellikle 2019 yılı itibariyle 3 bin 551 kişi bu olanaktan faydalanmış durumda. Tıpkı Yunanistan'ın da 250 bin dolarlık yatırım ile vatandaşlık hakkı verdiği gibi, Türkiye de aynı şekilde politika üzerinden devam ediyor. Bu konuda Property TR gayrimenkul yatırım firması bünyesinde ele alınan gelecek tahminlere göre, bu yatırımların ileriki senelerde de çok daha yüksek oranda artış göstereceğini anlatıyor.

 

 Yabancıların En Çok Gayrimenkul Aldığı Şehir

 

 Gayrimenkul yatırım açısından yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi her geçen yıl artış göstermeye devam ediyor. Özellikle belli başlı bazı şehirler için gayrimenkul yatırım uzmanı Yusuf Boz tarafından yapılan açıklamaya göre daha da artmaya devam edecek. Zira yapılan veriler ve incelemeler neticesinde, Antalya’nın 102 bini aşan sayısı ile ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Hem farklı ülkelerden göç alması hem de turistik amaçlı gayrimenkul yatırımı gerçekleşmesi, Antalya’yı bu konuda bir adım öne çıkarmış durumda.

 

 Özellikle turizm sektörü açısından Antalya, Rusya üzerinden ciddi oranda ilgi görüyor. Geçen sene yaklaşık olarak 10 bin kadar Rus vatandaşı sayısı, 2019 yılı itibariyle 16 bin seviyelerine ulaştı. Böylece Antalya'nın farklı ilçeleri Turizm açısından gayrimenkul yatırım konusunda Ruslardan oldukça ilgi görüyor.

 

 Kanal İstanbul Çevresinde Yaşanan Gayrimenkul Hareketliliği

 

 Son dönemlerde Kanal İstanbul projesinin gündeme gelmesiyle beraber, bölgede oldukça artış gösteren bir gayrimenkul yatırımı gözlenmiş durumda. Bu açıdan yabancılara gayrimenkul pazarlama hizmeti sağlayan Property TR, kurumsal bir anlayışla bu çalışmalarına devam ediyor. Üstelik firma bünyesindeki verilere bağlı olarak gelecek yatırımlar için daha yoğun bir talep beklendiğini de eklemek gerekir.

 

 Özellikle yabancı ülkeden gelen pek çok kişi Kanal İstanbul projesinin yapılacağı bölgede gezdikleri ve inceleme yaptıkları görülüyor. Sadece Kanal İstanbul değil ayrıca İstanbul'un pek çok farklı bölgesi adına, Yusuf Boz tarafından yönetilen gayrimenkul yatırım firması kapsamında önemli alım satımlar devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.