Vakıf Taşınmazlarına Yüzde 30 Kira İndirimi!

Vakıf Taşınmazlarına Yüzde 30 Kira İndirimi!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, taşınmazların bir kısmında 2017 yılı için kira indirimine karar verdi. Sıkıntıların giderilmesi için bazı vakıf taşınmazlarında 2017 yılı için yüzde 30'a varan kira indirimi yapılacak.

A+A-

Vakıflar Genel Müdürlüğü, taşınmazların bir kısmında 2017 yılı için kira indirimine gitti. Düzenlemeyle vakıf kiraları yüzde 30’a kadar ucuzlayacak. 2018 yılı için yapılacak zam artışı ise indirim öncesi kira bedeli üzerinden hesaplanacak.

Ekonomik sıkıntı içinde olan vakıf esnafına Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kirada indirim desteği geldi. Sıkıntıların giderilmesi ve esnafın ödemelerini rayına koyması için bazı vakıf taşınmazlarında 2017 yılı için yüzde 30'a varan kira indirimi yapılacak. Konu ile ilgili karar Bakanlar Kurulu'ndan geçti. Buna göre kararın uygulayıcısı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın onayı ile Edirne'nin de aralarında olduğu Antalya, Aydın, Bursa, Hatay, İstanbul,  İzmir  ve Muğla'da otel, hamam, bedesten, arasta, kervansaray, çarşı gibi tarihi ve turistik yapı kiracılarının kira bedellerinde yüzde 30'unu aşmamak kaydıyla indirime gidildi. Diğer illerdeki vakıf kiracılarına da belli oranlarda indirim yapıldığı duyuruldu.

2018 artış oranı eski kiradan

İndirim yapılan taşınmazlardaki oran, bu yılın toplam kira bedeli üzerinden gerçekleştirildi. Örneğin bin lira kirası olan bir vakıf taşınmazında, indirim yıllık kira bedeli olan 12 bin lira üzerinden yapılacak. Kiracı bu yıl için 12 bin lira yerine 8 bin 400 lira ödeyecek. Aynı kiracı için gelecek yıl iyine 12 bin lira üzerinden artış yapacak.

Karar esnafa umut oldu

Edirne'de bulunan tarihi yapılardaki vakıf esnafı, kira indiriminden memnun kaldı. Tarihi Alipaşa Çarşısı Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan bu yana zor zamanlar geçirdiğini söyledi. Ekonominin de yaşananlardan etkilendiğini ve bunun küçük esnafı zor durumda bıraktığını anlatan Sanış, “2016'da başlayıp 2017'de devam eden bu krizle ilgili bayağı sıkıntılarımız vardı. Sözkonusu indirim esnafın ileriye biraz daha umutlu bakmasını sağlayacak. Türkiye tarihinde böyle bir uygulama ilk defa uygulanacak. Devletimizin yanımızda olduğunu hissediyoruz” dedi.

Devletin desteği arkamızda

Esnaf Ahmet Tatlıses ise kendisinin 35 yıllık esnaf olduğunu ve bu kararın tüm vakıf esnafını sevindirdiğini söyledi. Tarihi çarşı esnafı Erkan Güler de küçük esnafın şartlarının ağırlaştığını ifade etti. Kira indiriminin vakıf esnafına destek olduğunu dile getiren Güler, “KOSGEB kredileriyle beraber bu çalışmanın da esnaf için olumlu bir sonuç ortaya koyacağına inanıyoruz” değerlendirmesi yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.